Młodzi naukowcy przyszłością energetyki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Fotowoltaika, biogaz lub biomasa to tylko niektóre z odnawialnych źródeł energii. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska kolejne kraje decydują się na ograniczenie paliw kopalnych i przejście na ekologiczne źródła energii. Politechnika Wrocławska stworzyła więc forum, na którym studenci mogli zaprezentować swoje badania oraz ich wyniki w zakresie energetyki i przedstawić swoje pomysły na pozyskiwanie energii w ekologiczny sposób.

Na Politechnice Wrocławskiej po raz 15. spotkali się studenci i badacze, by razem rozmawiać na temat energetyki, zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej.

Chodzi o to, by zainteresować młodzież tym, żeby oni rozwijali też aspekty naukowe. Żeby zobaczyli, jak to się dzieje tutaj, na Politechnice Wrocławskiej. Być może przełoży się to na przemysł lub ich prace wewnętrzne, prace magisterskie czy inżynierskie – tłumaczy dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, profesor Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Badania w zakresie energetyki i odnawialnych źródeł energii, prowadzone przez wrocławską uczelnię, wykraczają poza Wrocław. Politechnika współpracuje z uczelniami z całej Polski oraz z zagranicy. Celem jest wspólna wymiana doświadczeń oraz odkryć, na przykład wykorzystanie ciepła odpadowego, które jest produktem ubocznym niektórych procesów przemysłowych.

Najczęściej to ciepło jest utracone. Po prostu wyrzuca się je do otoczenia. To przyczynia się do efektu cieplarnianego. Niepotrzebnie tracimy energię. Moim zadaniem jest przekonać publiczność, że możemy efektywnie wykorzystać to ciepło i robić z niego chłód użytkowy – zauważa profesor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Kamil Śmierciew.

Na tegoroczną konferencję przygotowano około 40 wykładów, w tym 5 plenarnych. Studenci z pomocą promotorów i wykładowców przeprowadzali zaprojektowane przez siebie badania z wykorzystaniem ciepła, których wyniki prezentowali już pierwszego dnia konferencji.

To, co ja obrałem sobie za cel to połączenie mojego eksperymentu z panelami fotowoltaicznymi, które generują w gorący, letni dzień bardzo duży nadmiar energii elektrycznej. Możemy ją później kierować do akumulatora – tłumaczy Szymon Pawliczek, student na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, jeden z panelistów wydarzenia.

Moim zdaniem poziom jest wysoki. Być może dla młodych ludzi jest to stresujące; to trzeba przygotować, przede wszystkim mieć co pokazać. Potem zastanowić się jak to pokazać, przeprowadzić kilka własnych wewnętrznych prób, by mówić precyzyjnym i jednoznacznym językiem. To jest ciekawa szkoła dla młodych ludzi, przede wszystkim, żeby nabrali doświadczenia jak prezentować swoje wyniki – komentuje dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, profesor Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Priorytetem w badaniach studentów była ekologia i zmniejszenie negatywnego wpływu pozyskiwania energii. Uczestnicy wspólnie rozmawiali i szukali rozwiązań, które pomogłyby zmniejszyć efekt cieplarniany.

Promujemy technologię, która wykorzystuje czynniki, które są z punktu widzenia prawa niewidoczne. Nie będzie żadnych restrykcji, ale z drugiej strony są bezpieczne dla środowiska – opisuje dr hab. inż. Kamil Śmierciew, profesor Politechniki Białostockiej.

Projekty tworzone przez młodych naukowców w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na poprawę stanu środowiska i zrewolucjonizować rynek energetyczny.

Zobacz również

W najnowszym rankingu „Perspektywy” większość dolnośląskich szkół zaliczyła spadek. Przykładowo, wrocławskiej „Trójce” udało się zostać w najlepszej dziesiątce w kraju, ale „zleciała” z szóstej na ósmą pozycję. Jest jednak Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, które jako jedno z nielicznych awansowało z 18. na 11. miejsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy