Młodzieżowa Rada Miejska Jeleniej Góry rozpoczyna kadencję

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po latach w Jeleniej Górze znów funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miejska. Ma doradzać prezydentowi i radnym, a także reprezentować młodych jeleniogórzan, np. inicjując rożnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe. Powołanie nowej rady trwało kilka miesięcy. Młodzi radni są już po pierwszej sesji, na której m. in. wybrano prezydium Rady.

Młodzieżowe Rady Miasta w Jeleniej Górze funkcjonowały na początku lat 90. i po 2010 roku. Niestety później nie udało się utworzyć kolejnych. Procedury powołania obecnej Rady rozpoczęto 2 lata temu, ale przez pandemię nie można było przeprowadzić demokratycznych wyborów. W tym roku się to udało. Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta będzie trwać do 2024 roku.

Będziemy pracowali z młodymi, chętnymi do pracy ludźmi i takimi oni po tej pierwszej sesji widzę, że są. Nie było łatwo powołać do życia Młodzieżową Radę Miejską, znaczy może ,,powołać” to złe słowo, raczej ją odświeżyć, bo taka Młodzieżowa Rada Miejska w Jeleniej Górze funkcjonowała. Widzę po tym, jak zarząd został wybrany, co prezentują sobą ci młodzi ludzie z zarządu, ale nie tylko z zarządu, widać było na sali: ich aktywność, chęć pracy na rzecz miasta, na rzecz społeczności naszej lokalnej – mówi Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Młodzi ludzie będą podejmować swoje uchwały w ramach Młodzieżowej Rady Miejskiej. Te uchwały są jakby ich uchwałami, powiedzmy no, nad którymi zagłosuje większość, i oni z tymi swoimi pomysłami, uchwałami przychodzą do osoby, która w Radzie Miejskiej ma inicjatywę uchwałodawczą, czyli właściwie do każdego radnego. I w tym momencie taki projekt uchwały wpływa do pana przewodniczącego, który ją wprowadza do porządku obrad i to tak naprawdę radni będą decydować, czy te pomysły będą realizowane, czy nie – wyjaśnia Aneta Kolendo, radna Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Na przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta wybrano Michała Nowaka, wiceprzewodniczącymi zostali Filip Szczotka i Olaf Kostek, a sekretarzem wybrano Wiktorię Figiel. Jak podkreślają radni Jeleniej Góry, młodzież będzie miała szansę na realizację własnych pomysłów i inicjatyw.

Takie ciało jest wielką szansą dla wszelkich aktywistów miejskich, ludzi, którzy są pełni inicjatywy, chcieliby coś w mieście zmienić, chcieliby coś pokazać, aby w jakiś sposób na tę rzeczywistość wokół nas wpływać – mówi Rafał Szymański, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Młodzież ma cel przede wszystkim zadbania o swoich kolegów, rówieśników, lekko starszych, po prostu o młodych ludzi, żeby im ułatwić start w życie, żeby im po prostu pomóc w tym, aby mogli lepiej się czuć w naszym mieście, mieście – nie czarujmy się – coraz bardziej starzejącym się, więc głosy tych młodych ludzi , a przynajmniej takie jest moje zdanie, są bardzo ważne – dodaje Wojciech Chadży.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Jelenia Góra, młodzi radni za kilka lat mogą zająć ich miejsce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy