– Organizujemy we Wrocławiu i w siedmiu innych miastach na terenie sześciu województw spotkania wokół młodzieżowych okrągłych stołów, aby młodych ludzi wspierać w tego typu trudnych momentach, wskazywać im drogi poszukiwania fachowej i odpowiedniej pomocy – mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa KE we Wrocławiu.
– Będziemy także w przyszłym tygodniu w Dąbrowie Górniczej, później w Kaliszu, w Opolu, w Zielonej Górze, w Gorzowie Wielkopolskim, w Koszalinie i w Szczecinie rozmawiać z młodymi ludźmi na temat zdrowia psychicznego. Po pierwsze dlatego, że jest to temat bardzo istotny, 68 proc. młodych osób w Unii Europejskiej jest zagrożonych depresją. Z kolei o jedną trzecią na skutek pandemii i izolacji, według specjalistów i specjalistek wzrosła ilość zaburzeń depresyjnych i ilość zaburzeń lękowych. A pomagać najlepiej jest lokalnie – mówi Dominik Kuc, koordynator projektu, Fundacja GrowSpace.
W ramach takich spotkań eksperci będą rozmawiać z młodymi ludźmi o zdrowiu psychicznym, ale będą też chcieli poznać ich zdanie na ten temat, zwłaszcza w kontekście przeciwdziałania przemocy w szkole i równości wszystkich osób.
– Będą nimi np. Emil Koźbiał z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Będzie z nami także Piotr Jacoń z TVN 24, będzie z nami Danuta Sowińska, Fundacja Diversity PL oraz Jakub Kocjan z Akcja Demokracja. To będą osoby, które po pierwsze przedstawią wiedzę, ale poprowadzą później dyskusję, dlatego, że chcemy, aby te spotkania nie były tylko i wyłącznie spotkaniem. One mają za zadanie pomóc – mówi Dominik Kuc, koordynator projektu, Fundacja GrowSpace.
– Tak naprawdę szkoła powinna nam zapewnić bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli się uczyć, rozwijać i być sobą, szczególnie to chyba przede wszystkim. Wydaję mi się, że u mnie w szkole to jest zapewnione, jest pomoc psychologiczna, pedagogiczna, a w każdej szkole tak nie jest. W wielu szkołach jest bardzo duży problem dalej z samoakceptacją, z przemocą, z hejtem wobec uczniów do uczniów, a nawet nauczycieli wobec uczniów. Jest z tym duży problem i wydaję mi się, że będziemy poruszać ten temat na okrągłych stołach, żeby uczniowie po prostu wiedzieli, jak sobie z tym radzić – mówi Maja Krupińska, licealistka.