Mniej śmierci dzięki szczepionkom przeciw HPV

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław od 13 lat prowadził akcję szczepień przeciwko HPV. Od 1 czerwca szczepienia finansowane są przez Ministerstwo Zdrowia, Niestety nikt ich nie promuje, nie prowadzi edukacji wśród rodziców i nauczycieli. Miasto nie chce stracić wysokiej wyszczepialności młodych wrocławian, dlatego rozpoczęło akcję promocyjną.

We Wrocławiu od 13 lat ze środków samorządu Wrocławia prowadzimy bezpłatne szczepienia HPV, które mogą nas uchronić od raka szyjki macicy, to w przypadku dziewczyn, ale także wirus HPV może wywołać raka odbytu, raka prącia, raka szyi, raka głowy. Dlatego też od trzech edycji tego programu szczepimy chłopców. I teraz, co jest ważne, od 1 czerwca te szczepienia są powszechnie dostępne, są finansowane ze środków publicznych, już nie właśnie samorządowych. Ja się z tego bardzo cieszę, ale do tego potrzeba jest akcji edukacyjnej — mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

-Nasz program był trochę inaczej zorganizowany. My to robiliśmy przez pielęgniarki, które kontaktowały się z rodzicami w przychodniach, do których dzieci były zapisane. Teraz mamy szczepienia, możliwość dostępu do programu Ministerstwa Zdrowia, w związku z tym organizacja jest inna. Chcemy utrzymać tą wyszczepialność tak wysoką, ponad 73 proc. Stąd ta kampania w przestrzeni miejskiej. Zarówno na 50-ciu city lightach, w MPK, będziemy wysyłać też poprzez Librusa informacje o tym, że te szczepienia są, że można się zapisywać, że można się rejestrować poprzez infolinię ogólnopolską, poprzez konto pacjenta albo poprzez kontakt z podstawową opieką zdrowotną- mówi Joanna Nyczak, dyrektorka wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

HPV dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego szczepienia rekomendowane są dla obydwu płci, począwszy od dziewiątego roku życia.

-Po pierwsze, ochronimy nasze dzieci przed możliwością zarażenia się tym wirusem i dalszych konsekwencji choroby, które ten wirus wywołuje. Druga kwestia, że chronimy też partnerów seksualnych naszych dzieci, żeby nie roznosili tego wirusa. Więc to są jakby dwa aspekty. No i inwestycja w zdrowie naszych dzieci i chronienie ich przed tym, żeby w przyszłości może nie było mniejsza zachorowalność na nowotwory –mówi Kinga Tyczyńska, mama dwóch chłopców.

Wirus HPV występuje w ponad 150 typach. Jednak szczególnie niebezpieczne są typy 16 i 18, ponieważ mogą prowadzić do zmian przedrakowych. 

HPV jest wirusem, bardzo powszechnie występującym wirusem w środowisku, który jest prawdopodobnie dla każdego z nas dostępny w tym środowisku i my mamy optymistyczny szacunek, że ponad 70% Polaków w ciągu swojego życia spotka się z wirusem HPV, ale w rzeczywistości łatwiej jest to zrozumieć, kiedy przyjmiemy, że właściwie każdy spotka tego wirusa na swojej drodze. I nie byłoby problemu, gdybyśmy mieli taką możliwość spotkać, przejść krótką infekcję, która nie daje żadnych objawów i nie wiemy, że dostaliśmy prezent w postaci HPV, ale część z nas przejdzie w przetrwałą infekcję. I ta przetrwała infekcja, może być w przyszłości powodem powstania chorób nowotworowych. I stąd też, wiedząc, że jest przyczyna i jest skutek, po drodze szczepionka może zabezpieczyć nas przed tym wirusem i przed przejściem tej infekcji w przetrwałą, abyśmy w przyszłości tej choroby nowotworowej mogli uniknąć — mówi dr Igor Madej, chirurg onkolog, DCOPiH we Wrocławiu.

 Szczepienie przeciwko HPV dzieci w wieku 12-13 lat zostało wpisane do kalendarza szczepień i dla tej grupy wiekowej jest bezpłatne.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy