Mniej zapłacą za ogrzewanie w bloku

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest, aby za ogrzewanie i ciepłą wodę płacić mniej? Okazuje się, że tak. Takiego wyzwania podjęła się jedna ze spółdzielni mieszkaniowych, która wprowadziła 11 generatorów ciepła, które ogrzewają 30 budynków mieszkalnych, a rachunki są o połowę mniejsze.

Jeszcze kilka miesięcy temu tu stał stary kocioł na pellet. Takie urządzenie zasilane paliwem stałym wymagało codziennej obsługi oraz generowało spore koszty i przede wszystkim – zanieczyszczało środowisko. Władze spółdzielni podjęły decyzje, że trzeba zmienić ten przestarzały sprzęt na bardziej ekologiczny i tańszy

Generatorów małych jest 9 i dwa duże. W tym jedna 1,3 MW w Tułowicach. Tam jest 9 węzłów cieplnych, które zasilają w ciepło i w ciepłą wodę użytkową całe osiedla. 1,6 MW w Niemodlinie. Rachunek za gaz wyniósł nas 17 tysięcy złotych, a za pellet musielibyśmy zapłacić 50 tysięcy – mówił  Roman Kopij prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Łambinowicach 

Kotłownia została zamieniona w sterownie, gdzie małe urządzenie służy do kontrolowania temperatury ogrzewania i ciepłej wody mieszkań w tym budynku wielorodzinnym. Wielka kotłownia została zamieniona ma małą skrzynkę. To tu bije serce generatora ciepła.

Tu wcześniej była kotłownia na pellet, a jeszcze wcześniej na olej. Kilka miesięcy temu zastosowana została kotłowani gazowa – gazowy generator ciepła. Ta inwestycja została wykonana w ubiegłym roku, czyli jesteśmy w trakcie pierwszego sezonu grzewczego. Bardzo ciekawe rozwiązanie od strony technicznej, bo wszystko jest sterowane przez internet. Cały nadzór oraz wszystkie parametry grzewcze sterowane są zdalnie – mówił  Andrzej Jurkiewicz Prezes e-Gmina Infrastruktura Energetyka Sp. z o.o., firmy, która była wykonawcą tej inwestycji. 

Koszt tej modernizacji wyniósł 800.000 PLN, a uzyskane oszczędności pozwolą spłacić inwestycję w ciągu około 5 lat. Co w konsekwencji sprawi, że rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę będą o połowę mniejsze. Spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej sięgają po nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, bo dzięki temu mieszkańcy mają nie tylko czystsze powietrze, ale więcej pieniędzy w portfelu. We Wrocławiu już od kilku lat na dachach bloków można zobaczyć baterie fotowoltaiczne zainstalowane przez spółdzielnię mieszkaniową Wrocław-Południe.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy