Moczarski w teatrze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centum Historii Zajezdnia możemy obejrzeć spektakl „255 dni” w reżyserii Agaty Skowrońskiej. Przedstawienie poświęcone jest Kazimierzowi Moczarskiemu i inspirowane jego książką „Rozmowy z katem”.

Kazimierz Moczarski był żołnierzem AK, który w 1945 roku trafił do więzienia na Mokotowie. Tam spotkał się z Jurgenem Stroopem, nazista odpowiedzialnym za stłumienie powstania w Getcie Warszawskim. Po wyjściu na wolność Moczarski spisał relacje wspólnego pobytu w więzieniu.

Rozmowy wgrały się Kazimierzowi Moczarskiemu w pamięć jak na twardy dysk. Sytuacja wyjątkowa, więc prawdopodobnie ta pamięć miała niezwykle ostry zapis. Na podstawie tych wspomnień, tego przeżycia powstały słynne „Rozmowy z katem” – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia. 

Spektakl Agaty Skowrońskiej jest oparty na motywach „Rozmów z katem”. Kreacja wrocławskich aktorów pozwala przenieść się na chwile do więziennej celi. W rolę Kazimierza Moczarskiego wcielił się Blażej Michalski.

Spektakl opowiada o niecodziennej sytuacji. Bohater z AK skazany z tego samego paragrafu co nazista Jurgen Stroop, spotyka się z nim w więzieniu – dodaje Juliusz Woźny

Oprócz przedstawienia, w Centrum Historii Zajezdnia możemy również zobaczyć wystawę biograficzną o Kazimierzu Moczarskim. 

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy