Most między Chrząstawami w gminie Czernica gotowy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zakończyła się jedna z kluczowych inwestycji na terenie powiatu wrocławskiego w gminie Czernica między miejscowościami Chrząstawa Wielka i Mała. Most na rzece Graniczna przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, którzy 50 lat czekali na tę inwestycję. Koszt to prawie 4 miliony złotych, z czego połowę środków udało się pozostać z funduszy zewnętrznych.

Most jest tutaj kluczowy. To miejsce, które do niedawna było niebezpieczne. Szkoła, kościół, jeszcze do niedawna było tak, że świetlica dla mieszkańców Chrząstawy Małej była dostępna tylko w Chrząstawie Wielkiej. W Chrząstawie Małej jest boisko, z którego korzystają mieszkańcy Chrząstawy Wielkiej – mówi Stanisław Pawlik, sołtys Chrząstawy Małej.

Ogromne znaczenie dla mieszkańców obu Chrząstaw, ale w szczególności Chrząstawy Wielkiej. To jest wyjazd na świat, bo możemy jeździć przez las, ale nie na tym to ma polegać. Czekaliśmy na tę inwestycję wiele lat. Tamten most, który pamiętamy, po tych zwężeniach, które były, ze względu na to, że nośność się obniżyła, był mało bezpieczny – podkreśla Paweł Kaczor, sołtys Chrząstawy Wielkiej.

Nie było możliwości wykonania objazdu, dlatego wykonaliśmy go metodą połówkową. Rozebrano pół obiektu wzdłuż, wykonano nowe, przełożono ruch na nową część, kolejną rozebrano i potem połączono obie. Parametry ruchowe są standardowe. Ciąg pieszo-rowerowy jest oddzielony bezpiecznie barierką, to zapewnia bezkolizyjność i bezpieczeństwo dla mieszkańców – wyjaśnia Jarosław Buhl, dyrektor ds. budownictwa mostowego Berger Bau, wykonawca.

Most był stary, rozpadał się. Było niebezpieczeństwo przede wszystkim dla dzieci, które tu chodziły ze szkoły do domu. Inwestycja konieczna – mówi Jerzy Jasiński, radny Rady Powiatu Wrocławskiego.

Mieszkańcy na przebudowę tego mostu czekali aż 50 lat. Most wymagał gwałtownych inwestycji, w związku z tym zarząd powiatu wrocławskiego w ubiegłym roku podjął tę decyzję. W najbliższym czasie chcemy połączyć jeszcze chodnik, bo tu jest brakujące 300 metrów chodnika ze szkoły do mostu – podsumowuje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Inwestycja została ukończona w ciągu roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy