Most Tumski bez kłódek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Moście Tumskim nie ma już kłódek. Nazywany Mostem Miłości obiekt przez lata przyciągał pary zakochanych, które zostawiały tam kłódki ze swoimi imionami, aby w ten sposób zapewnić sobie trwałość związku. Co teraz stanie się z tymi przedmiotami?

Most Tumski otwarty będzie od siedemnastego lutego. Zgodnie z warunkami gwarancji danej przez wykonawcę remontu przynajmniej przez 10 lat nie będzie można na moście zamieszczać żadnych elementów, które nie są związane z konstrukcją mostu– tłumaczy Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Most Tumski, czyli Most Zakochanych we Wrocławiu

Wrocław znany był między innymi z Mostu Zakochanych. Zdania co do estetyki mostu z kłódkami są podzielone. Niektórzy uważają, że to dobra tradycja. Wskazują, że po kilku latach miło znaleźć wspólnie swoją kłódkę. Głosy przeciwne wskazują na zaśmiecanie, obciążanie mostu i niebezpieczeństwo z tym związane.

Miasto proponuje ustalenie nowego zwyczaju. Ma go wyłonić konkurs, w którym mieszkańcy zaproponują nowe miejsce i nowy obyczaj, a grupy studentów z różnych dziedzin dopracują jego wykonanie.

Propozycje będą wyjściowe dla dalszej pracy interdyscyplinarnych grup studentów. Będą doktoranci z Uniwesrytety Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskie i Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Ta ostatnia ma możliwość przetopienia kłódek na nowy obiekt- wyjaśnia Janoś- tam było 17 ton miłości, tyle ważyły kłódki zebrane z mostu. 

Kłódki z Mostu Tumskiego – Wrocław czeka na pomysły

Jakieś pomysły? Janoś podkreśla, że są otwarci na projekty, mieszkańcy na ich złożenie mają miesiąc. Projekt przy współpracy z konserwatorem zabytku i innymi specjalistami od planowania miejskiego może przybrać dowolną formę. 

Wrocław chce podtrzymywać starą tradycję w nowej formie i postawić bezpieczny, a zarazem ciekawy pomnik miłości.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy