Mosty Chrobrego będą gotowe w tym roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku oprócz Mostów Pomorskich do użytku zostaną oddane również Mosty Chrobrego. Na placu budowy już gołym okiem widać potężne konstrukcje, które są częścią nowych przepraw. Nowych, dlatego że mosty są budowane od nowa, tuż obok starych. W tej chwili kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, dlatego że w ramach tej inwestycji trwa teraz także przebudowa skrzyżowania w rejonie ul. Mickiewicza i Monte Cassino oraz w rejonie ulic Marca Polo i Swojczyckiej.

Pracujemy nad tym, aby ten dotąd funkcjonujący układ drogowy prowadził już nie na stare, a na nowe Mosty Chrobrego. Stąd też kierowcy tym miejscu mogą obserwować zmiany, jeżeli chodzi o to, co pojawia się w infrastrukturze, bo częściowo jeździli już po bajpasie, ale aktualnie jeżdżą po nowym asfalcie przy ul. Monte Cassino. To po to abyśmy mogli tę trajektorię osi jezdni wymodelować i wprowadzić bezpośrednio już pod nowe przeprawy – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Most, który powstaje nad kanałem żeglugowym, waży 267 ton i ma 52 metry długości. Jego konstrukcja została najpierw złożona na brzegu, a później wsunięta nad kanał na Odrze. Przeprawa, która powstaje nad kanałem przeciwpowodziowym, ma z kolei 153 metry, a jej konstrukcja waży 680 ton. Budowa nowych Mostów Chrobrego jest również kluczowa pod kątem planowanej linii tramwajowej na Swojczyce.

Będzie już gotowe torowisko tramwajowe, więc nie będziemy musieli go dobudowywać. Oczywiście będziemy mieli nową jezdnię, drogi rowerowe, chodniki. Mosty będą też bardzo ładnie podświetlone – mówi Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje.

Konstrukcja mostów cały czas jest spawana, trwają też prace związane z betonowaniem. Jednocześnie realizowane są również prace drogowe, związane z budową nowej jezdni.

W sumie musimy przebudować trzy skrzyżowania, by wprowadzić ten układ mostowy do nowego systemu drogowego. Więc budujemy nie tylko 330 metrów torowiska, ale również prawie 800 metrów nowej jezdni, którą musimy wybudować po stronie północnej jak się patrzy w kierunku Swojczyc, jadąc od strony Sępolna – mówi Krzysztof Świercz.

Inwestycja jest finansowana z budżetu gminy Wrocław. Jej koszt to ponad 70 mln zł. Planowany termin zakończenia wszystkich prac to przełom sierpnia i września bieżącego roku. Ruch w tej części miasta jest duży, więc mieszkańcy już nie mogą się doczekać, aż będą mogli korzystać z nowych przepraw. Dotyczy to zarówno kierowców, jak pieszych i rowerzystów. Decyzja o tym, co się stanie ze starymi mostami jeszcze nie zapadała, ale prawdopodobnie zostaną wyburzone ze względu na to, że są już wyeksploatowane. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy