Mosty Uniwersyteckie ostatni remont przeszły w 2016 roku. Wówczas prace dotyczyły jezdni, torowiska i oświetlenia. Teraz przyszedł czas na części chodnikowe oraz zabezpieczenie konstrukcji mostów.
– Są tam już elementy ustroju nośnego i konstrukcji, które są poważnie wysłużone. Widać nawet ślady korozji na barierkach. Nie przydaje to uroku tym mostom, które może nie zachwycają swoją urodą, ale Niemcy to bardzo sprytnie wymyślili, ponieważ one sąsiadują z gmachem oszałamiającego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego i taki był właśnie zamysł, żeby one miały nieco skromniejszy wygląd – mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Prace obejmą m. in. naprawę podpór, zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni betonowych oraz wymianę nawierzchni chodnikowej.
– Znikną te brzydkie i śliskie o każdej porze roku różowe płytki. Zostanie tam wydzielona osobna strefa piesza za pomocą płyt szarych, granitowych, specjalnie szorstkich oraz część rowerowa. Będą to ścieżki rowerowe pokryte nawierzchnią bitumiczną – mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Większość prac będzie toczyć się pod spodem konstrukcji, więc dla kierowców i pasażerów nie będzie utrudnień. Jedynie dla pieszych i rowerzystów w momencie, kiedy będą trwały prace na jednej stronie mostu.
– Te prace podzieliliśmy na dwa etapy, tak żeby jedna część mostu zawsze była czynna. Zakładamy, że te prace potrwają 18 miesięcy – mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Mosty Uniwersyteckie w tym roku kończą 90 lat, ale historia przepraw w tym miejscu jest zdecydowanie dłuższa.
– W tym miejscu pierwsze przeprawy to już gdzieś w XIII wieku, był to drewniany most, nazwijmy to Uniwersytecki. Pierwsza przeprawa stała, używając dzisiejszego języka, czyli taka, która nie boi się powodzi i nie boi się lodochodów, powstała w 1868 roku i to był taki most kratownicowy. Ten most dotrwał do lat 30-tych, kiedy uznano, że jest za wąski i potrzebny jest w tym miejscu most szerszy i powstał dzisiejszy most w 1934 roku – mówi prof. dr hab. inż. Jan Biliszczuk, Katedra Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk PWr.
Przetarg na wykonawcę remontu Mostów Uniwersyteckich zostanie rozstrzygnięty najprawdopodobniej na początku marca.