Movember – męska sprawa?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mówi się, że atrybutem kobiecości jest wyrazista czerwona szminka, a męskości? W listopadzie, czyli w miesiącu walki z rakiem jąder, to właśnie dobrze zapuszczony wąs ma przypominać o profilaktyce. Bo to nie tylko męska sprawa.

Movember albo inaczej wąsopad to coroczna akcja, podczas której panowie zapuszczają wąsy. Ma to zwiększać świadomość społeczną, jeśli chodzi o raka jąder i prostaty. Tak, jak październik jest poświęcony kobiecym nowotworom, tak listopad to miesiąc dedykowany mężczyznom.

Wiele postaci z pierwszych stron gazet coraz chętniej angażuje się w akcję. We Wrocławiu fundacja Forum Mężczyzn już po raz drugi zorganizowała własną wersję Movember.

Złoty Wąs 2020 to już druga edycja naszego listopadowego konkursu. Każdy, kto chce wziąć udział, może wysłać swoje zdjęcie z pięknym zarostem na naszą stronę www.zlotywas.pl  – mówi Marcin Janiszewski z Fundacji Forum Mężczyzn.

Zgłoszenia można wysyłać do 5 listopada, sześciu posiadaczy najlepszych zarostów weźmie udział w sesji fotograficznej. Wtedy internauci wybiorą laureata, który otrzyma statuetkę Złotego Wąsa 2020. Każdy może włączyć się także w akcje hasztagową. Wystarczy umieścić zdjęcie swojego zarostu w mediach społecznościowych, dodając dwa hasztagi.

#zlotywas i #rumcajs to nasz partner i producent kosmetyków do pielęgnacji zarostu. Każde ohasztagowane zdjęcie to 2,50 zł na fundusz przeznaczony na popularyzację profilaktyki i zwalczania nowotworów wśród mężczyzn – dodaje Janiszewski.

Co ciekawe, w akcję mogą się włączyć także kobiety. Mogą dodać zdjęcie z obrazkiem wąsa. Wszystko po to, aby badających się było coraz więcej.

– Im szybciej pacjent zgłosi się do nas, tym większa szansa na całkowite wyleczenie przez wycięcie chirurgiczne. Im dłużej zwlekamy natomiast, tym trudniej dobrać metody leczenia – wyjaśnia dr Marcin Ziętek z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że o wielu chorobach zapomniano. Lekarze apelują, aby nie czekać do końca pandemii, bo może być za późno. 

– Czekanie może sprawić, że nie dożyjemy końca pandemii, więc absolutnie nie należy lekceważyć żadnych objawów. Zagrożenie onkologiczne jest znacznie większe od covidowego – dodaje dr Ziętek.

Cały czas głośne rozmowy na ten temat mogą pomóc, bo czekanie może być tragiczne w skutkach – podsumowuje Janiszewski.

Każde działanie, które prowadzi do popularyzacji profilaktyki, jest na wagę złota.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy