Mózg potrzebuje ćwiczeń. Warsztatownia uważności dla seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ćwiczenia pamięci i rozwijanie procesów poznawczych, a także poznawanie mechanizmów kreowania myśli, emocji i działania - podczas warsztatów z uważności wrocławscy seniorzy mają szansę dowiedzieć się więcej na temat ćwiczeń, które aktywują i angażują nasz mózg, a także rozwijają świadomość samego siebie.

Zdecydowałam się wziąć udział w tych warsztatach głównie z tego powodu, że ciągle spotykamy osoby i ja też do nich należę, które coś zapominają. Chciałam się czegoś nauczyć – mówi Bogusia, uczestniczka Warsztatowni Uważności Seniora – Klinika Pamięci.

Warsztaty są bardzo ciekawe, ponieważ najwięcej dowiadujemy się o sobie. Tematy, które poruszamy dotyczą przede wszystkim naszych emocji. Wstajemy rano i nie mamy patrzeć w okno i myśleć „O, znowu pada”, trzeba inaczej spojrzeć „O, pada. Sąsiad ma działkę, no to mu podleje, a ja wezmę parasol i pójdę na spacer”. Pani Ewa uczy nas cały czas pozytywnego myślenia i innego spojrzenia na świat – dodaje Ewa, uczestniczka Warsztatowni Uważności Seniora – Klinika Pamięci.

Seniorzy są niezwykle chętni i niezwykle otwarci w trakcie zajęć. Jako że tematem jest „Warsztatownia Uważności” – ja staram się też podążać za uczestnikiem. Seniorzy przede wszystkim mówią o swoich doświadczeniach, i wtedy do mnie mówią takie zdanie: „Ja nie wiedziałem/wiedziałam, że taki/taka jestem”. Te warsztaty dają też możliwość poznania siebie, tego, jak budujemy relacje, jak budowaliśmy kiedyś relacje i jak możemy je budować współcześnie z korzyścią dla siebie i innych – wyjaśnia Ewa Duda, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji „Ktoto – Zrozumieć Alzheimera”.

Minęły czasy, kiedy emeryt siedział w domu i właściwie nie wiedział, co zrobić ze swoim czasem. Mamy teraz tak dużo możliwości, tylko po prostu musimy korzystać. Między innymi takie warsztaty nam to umożliwiają – dodaje Halina, uczestniczka Warsztatowni Uważności Seniora – Klinika Pamięci.

Emerytura jest najlepszym czasem dla siebie i dla rodziny, ale musimy umieć to podzielić – podkreśla Bogusia, uczestniczka Warsztatowni Uważności Seniora – Klinika Pamięci.

Większość osób przyszła tu dlatego, żeby poćwiczyć pamięć i poznać innych ludzi. I proszę, już się znamy. Byłyśmy na kawie, na lodach – to jest fajne – zaznacza Ewa, uczestniczka Warsztatowni Uważności Seniora – Klinika Pamięci.

Jest taki mit, moim zdaniem, że wraz z upływem wieku seniorzy tracą również pamięć. Ja nie mówię o zmianach neurodegeneracyjnych, które faktycznie mają bardzo często miejsce, a o potencjale, możliwościach. Coraz częściej się mówi o neuroplastyczności mózgu i o tym, że możemy ten mózg rozwijać całe życie i uczyć się cały czas – podsumowuje Ewa Duda, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji „Ktoto – Zrozumieć Alzheimera”.

Zapisy na zajęcia prowadzone są pod numerem 792 – 47 – 27 – 36.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy