Można już zgłaszać projekty w ramach WBO2022! Jubileuszowa edycja zaskakuje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruszyła 10. edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tegorocznej edycji swoje projekty można zgłaszać do 14 lutego. Warto wspomnieć, że mogą je zgłaszać wszyscy mieszkańcy Wrocławia, jak również głosować. Budżet jubileuszowej edycji WBO2022 wynosi 30 mln zł, czyli o 5 mln zł więcej niż w poprzednich latach. Co więcej - w tegorocznej edycji projekty ponadosiedlowe mogą dotyczyć każdego rodzaju inwestycji.

17 stycznia rozpoczęliśmy nabór projektów do jubileuszowej 10. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór trwa do 14 lutego i do tego czasu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na lepszy Wrocław. Co ciekawe, w tym roku wzrósł budżet WBO i wynosi on aż 30 mln zł, wzrosła także wartość projektu. Od tego roku duży projekt może kosztować aż 3 mln zł, mały – 1 mln. Głosować może każdy wrocławianin, czyli każda osoba, mieszkająca we Wrocławiu, nie zależnie od wieku – mówi Sebastian Wolszczak, wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocławski Budżet Obywatelski to wyodrębniona część środków z budżetu gminy, która ma służyć realizacji pomysłów mieszkańców. Pierwsze głosowanie w ramach WBO odbyło się w 2013 roku. Co roku mieszkańcy aktywnie angażują się w to przedsięwzięcie, co powoduje, że na terenie Wrocławia powstają różnego rodzaju parki, skwery, ścieżki rowerowe, chodniki, wybiegi dla psów. Zgłaszając taki projekt należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Najważniejsze to rozpoznać potrzebę, czyli dowiedzieć się od mieszkańców, od sąsiadów co jest nam potrzebne na osiedlu. To co na dzień dzisiaj będzie się wyświetlało to przede wszystkim nazwa, więc jeżeli mam dać dobrą wskazówkę liderom, to na pewno musi ona być taka nośna i zatrzymująca – mówi Joanna Klima, liderka wygranych projektów WBO, stowarzyszenie Serce Szczepina.

Zgłoszony projekt po zakończeniu naboru przechodzi proces weryfikacji, a dopiero potem mieszkańcy mogą na niego zagłosować. Należy również pamiętać, że zgłaszany przez nas projekt musi być na terenie miejskim. 

Od kilku lat wrocławianie zgłaszają przeważnie tereny zielone. Parki skwery, place zabaw to jest absolutnie to, co dominowało w zgłoszonych i wygranych projektach. Oprócz tego są jeszcze na przykład ścieżki rowerowe itd – dodaje Sebastian Wolszczak.

Od 2016 roku jestem liderem tych projektów. Mnie osobiście udało się zbudować dwa duże place zabaw. Jeden z nich był dwuetapowy. Udało nam się także wygrać siłownie na świeżym powietrzu. Jestem również autorką wybiegu dla psów na Szczepinie – mówi Joanna Klima.

W ramach WBO2022 na realizację projektów osiedlowych przeznaczono  9 mln zł, a  na ponadosiedlowe – 21 mln.  Liderzy wygranych projektów zachęcają mieszkańców do zgłaszania pomysłów i głosowania. Bo dzięki temu Wrocław staje się bardziej przyjazny, ciekawszy i atrakcyjniejszy dla wszystkich.

Od kilku lat mamy stowarzyszenie Serce Szczepina. Taki tytuł miał mój pierwszy projekt i dzisiaj Serce Szczepina animuje przestrzeń. Więc można powiedzieć, że ten początek WBO był tylko zalążkiem czegoś większego, co dzisiaj wydarza się na Szczepinie – dodaje Joanna Klima, liderka wygranych projektów WBO, stowarzyszenie Serce Szczepina.

Więcej informacji można znaleźć na  stronie www.wroclaw.pl/wbo 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy