MPK wspiera akcje oddawania krwi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie MPK wspiera akcje krwiodawstwa. Na ulice wyjechały: biały autobus i tramwaj z czerwonymi symbolami kropli krwi.

Od 40 lat pracownicy MPK oddają honorowo krew. W klubie regularnych dawców jest 170 osób oraz 450 wolontariuszy. Dodatkowo wielu pracowników oddaje krew nie będąc członkami klubu. 

Regularnie oddają krew, i jak tylko mogą, to przyjeżdzają do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od 40 lat. W ubiegłym roku aż 265 litrów krwi zostało oddane przez naszych pracowników. Oni sami mówią, że ta pomoc działa w dwie strony. Motorniczy i kierowcy oddają krew, dają coś od siebie, ale z drugiej strony dostają pełne badania – tłumaczy Tomasz Sikora, rzecznik prasowy MPK Wrocław. 

Oprócz tego pracownicy MPK namawiają wszystkich mieszkańców, aby poszli w ich ślady. „Zostań honorowym dawcą krwi” i „twoja krew ratuje życie” to hasła, jakie wrocławianie od wtorku 9 czerwca mogą zobaczyć na pojazdach przewoźnika.

Chcemy przypomnieć wrocławianom, że RCKiK to ważne miejsce, że twoja krew ratuje życie i z tego powodu wzięły się dwa pojazdy: autobus i tramwaj całe na biało z hasłami honorowych dawców krwi MPK, z takim przesłaniem, że każda krew się liczy – mówi Tomasz Sikora.

Miałem sposobność prowadzić autobus w pierwszy dzień po obklejeniu go. Jest to nowość. To biały autobus, który wyróżnia się na tle innych, żółto-czerwonych, także ludzie reagują. W środku są powieszone informacje dotyczące oddawania krwi: jak można się zapisać do klubu, gdzie można krew oddać. Na pewno jest to potrzebna sprawa – opowiada Daniel Rabiński, kierowca MPK Wrocław.

MPK w pojazdach chętnie umieszcza również apele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jeżeli jest jakakolwiek potrzeba umieszczenia informacji dotyczących konkretnych grup krwi, których mamy niedobory, to tutaj ta współpraca pomaga, bo zgłaszają się dzięki temu krwiodawcy – wyjaśnia Dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, krwi cały czas brakuje. Pandemia koronawirusa i brak studentów w mieście, którzy chętnie organizowali akcje krwiodawstwa, spowodowały zmniejszenie liczby chętnych, którzy podzieliliby się krwią. 

Musimy mieć stały, żelazny zapas w naszym magazynie, gdzie przechowujemy koncentrat krwinek czerwonych, który przechowywany jest zaledwie 42 dni. Są niestety takie niedobory krwi, które mogą skutkować tym, że np. przesuwane są zabiegi operacyjne – dodaje Dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi grup minusowych. W ramach promocji akcji oddawania krwi, 14 czerwca w Światowy Dzień Krwiodawcy, kierowcy i motorniczy odstąpią od swoich służbowych strojów i będą pracować w koszulkach klubu HDK przy MPK Wrocław.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy