Multimodalne węzły przesiadkowe w Siechnicach i Św. Katarzynie otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Multimodalne węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych w Siechnicach i Świętej Katarzynie już zostały oficjalnie otwarte. W ramach tych inwestycji powstały między innymi nowe miejsca parkingowe, wiaty rowerowe oraz przystanki autobusowe.

Inwestycje powstały nie tylko z myślą o mieszkańcach gminy Siechnice, ale również o mieszkańcach całej aglomeracji wrocławskiej. Węzły docelowo połączyły kolej podmiejską z komunikacją autobusową, samochodową i rowerową. Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikacyjnemu mieszkańcom będzie łatwiej podróżować.

Chodzi o to, żeby ograniczyć ten ruch samochodowy, który niestety jest w coraz większym korku. Bo nakłady publiczne ze środków publicznych na rozbudowę układu drogowego, nigdy nie nadążą za przyrostem liczby mieszkańców, za przyrostem liczby samochodów. My już jako Wrocław, jako aglomeracja, ale pewnie i Polska przekraczamy rekordy porównując się nawet do państw Europy Zachodniej, w której te trendy już się zaczynają odwracać – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Stacje kolejowe w Siechnicach i w Świętej Katarzynie zostały zrewitalizowane w 2018 roku. Codziennie korzysta z nich wielu mieszkańców, dojeżdżając między innymi do pracy i szkoły. Multimodalne węzły przesiadkowe mają za zadanie zachęcić mieszkańców do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych. Powstały w ramach projektu „Promowanie strategii niskoemisyjnych na terenie gminy Siechnice – budowa multimodalnych centrów przesiadkowych”.

To już jest inwestycja tylko i wyłącznie gminy, finansowana bardzo dużymi środkami. Zrealizowana przez wrocławską firmę Pro-Tra Building. Przy ogromnym finansowaniu ze środków europejskich. Przy dobrej i ścisłej współpracy z PKP S.A., z miastem Wrocław, z prezydentem Wrocławia, z wiceprezydentem Wrocławia Renatą Granowską, która nadzoruje pracę biura zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Bo ta inwestycja jest właśnie przykładem zintegrowanej inwestycji terytorialnej – mówi Milan Ušák.

W ramach tych inwestycji wokół stacji kolejowych została także przebudowana infrastruktura drogowa, pojawiły się nowe nasadzenia, stacje do naprawy rowerów, parkingi Kiss&Drive, ale nie tylko.

Monitoring całego tego miejsca, podpięty do systemu monitoringu gminnego, piękne stylowe oświetlenie, które ma nawiązywać do architektury zabytkowego pięknego dworca. Powstały również dosyć wysokowydajne, bo 55 kwh, stacje ładowania pojazdów elektrycznych i to aż czterostanowiskowe w Św. Katarzynie i w Siechnicach. Elektromobilność to przyszłość, więc stwarzamy możliwości ładowania sobie pojazdów elektrycznych na tych węzłach – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Wartość budowy multimodalnych węzłów przesiadkowych w Siechnicach i Świętej Katarzynie wynosi ponad 12,5 mln zł, z czego 9 mln pochodzi  ze środków unijnych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy