Vincent van Gogh urodził się w 1853 roku w Holandii. W wieku 16 lat zaczął pracować w firmie handlującej dziełami sztuki. Wtedy zaczął też robić ich kopie. Nie udało mu się dostać na studia teologiczne, więc został misjonarzem, jednak zwolniono go za nadgorliwość w wykonywaniu obowiązków. W wieku 27 lat zajął się sztuką na dobre.
Jak poznał malarzy impresjonistów w Paryżu, podejrzewam, to był to dla niego wielki wstrząs. Z tej swojej ciemnej palety wszedł na szaloną feerię barw impresjonistów i od tego momentu w zasadzie zaczyna się jego najsłynniejsza seria obrazów – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Czyli pejzaży, słoneczników i portretów ludzi, których poznawał.
Vincent van Gogh był wspaniałym portrecistą, dlatego że on w dużym stopniu rozumiał życie portretowanych przez siebie ludzi. On z nimi żył, jadł te same ziemniaki, mieszkał w takich samych warunkach, spał na sienniku, oddał wszystkie swoje garnitury, później cierpiał na różne choroby, miał anemię. Vincent naprawdę przeżył swoje życie, nie siedział sobie w pałacu i nie malował sobie w ogrodzie, ale żył wśród tych ludzi, których portretował i dlatego te jego portrety są takie wspaniałe, są takie niezwykłe – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Na multisensorycznej wystawie można zobaczyć dzieła van Gogha z wykorzystaniem nowych technologii.
Wystawa jest światowa, odwiedziła wiele znanych stolic na całym świecie, od USA po Sidney. Była też oczywiście w Europie, w Paryżu, w Berlinie. Potem jeszcze w Dubaju. Wiele milionów osób miało okazję ją zobaczyć. Jest ona nowoczesna, to nowoczesna forma przedstawiania sztuki, jest to fascynująca podróż do innego świata, do świata kolorów, dźwięków, pięknych obrazów Vincenta van Gogha, bardzo kolorowych, bardzo kwiecistych, ale widzimy tutaj też piękne niebo, obraz „Gwiaździsta noc”. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnej technologii i pracy wielu historyków sztuki, twórców multimedialnych i inżynierów dźwięku – mówi Ewa Król, rzeczniczka prasowa wystawy „Van Gogh Multisensory Exhibition”.
W tym wszystkim nie mogło jednak zabraknąć klasycznego malarstwa, dlatego na wystawie można obejrzeć tradycyjne obrazy, które powstały do filmu „Twój Vincent”.
Siedzieliśmy w takich małych boksach, czarnych, ze specjalnym oświetleniem. Mieliśmy przed sobą taką płytę, na której farbami olejnymi, pędzelkami malowaliśmy obrazy, później je fotografowaliśmy, zdzieraliśmy szpachelką to, co zostało namalowane i malowaliśmy to samo przesunięte o milimetr na przykład. Dosłownie malowaliśmy to tak samo, jak malował to Vincent – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Od pomysłu do realizacji filmu minęło prawie 10 lat. Samo malowanie zajęło około 3 lat.
Ja namalowałam około pół minuty filmu przez pół roku – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Nic więc dziwnego, że wybór artystów był skomplikowany i wieloetapowy.
Tylko i wyłącznie malarze realiści z bardzo dobrym warsztatem. Później był trzydniowy test w Gdańsku, gdzie trzeba było nauczyć się obsługi dosyć skomplikowanego programu do robienia grafiki, współpracy aparatu fotograficznego z komputerem, żeby być w stanie sfotografować te swoje prace – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Najtrudniejszy był egzamin z dobierania kolorów.
Dobieraliśmy kolor nie pod to, co my widzimy, bo to jest bardzo proste, tylko pod to, co widzi kamera. Ja na ekranie widziałam żółcień oryginalnego obrazu i musiałam namalować nie ten żółcień, który jest tam na ekranie, tylko na przykład zieleń, która sfotografowana przez aparat daje taki sam żółcień na ekranie. To było potwornie trudne zadanie, ja byłam bardzo zestresowana. To było niezwykle trudne, bo trzeba złamać swój własny mózg – mówi Daria Solar, kuratorka wystawy prac malarzy z filmu „Twój Vincent”.
Wystawę możemy zobaczyć do 12 czerwca, także jeszcze trzy miesiące. Jest ona czynna w budynku IASE obok Hali Stulecia. Zapraszamy widzów codziennie od godziny 10 do 20 – mówi Ewa Król, rzeczniczka prasowa wystawy „Van Gogh Multisensory Exhibition”.