Mural, który jednoczy społeczność

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To miał być mural, który przykryje brzydką szarą ścianę Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu, a powstało dzieło sztuki, które połączyło lokalną społeczność. I jak to czasem w takich sytuacjach bywa - to dopiero początek dobrych zmian dla tego miejsca.

Ja maluję psa, który przed chwilą tędy przechodził, był duży i puchaty – mówi Zuzia, uczennica szkoły.  

Bardzo chciałam, żeby ta szkoła była piękniejsza, żeby ten budynek był ładniejszy. Żeby ta wieżyczka nie była niechcianym dzieckiem, tylko żeby sprawiała radość – mówi Irina Brovko, pomysłodawczyni projektu z Fundacji Lyada. 

Byłam wczoraj i dzisiaj przyprowadziłam koleżankę. Powiedziałam – chodź na Pawią – zobaczysz coś fajnego. I dobrze, że jest to samo tło, kolorystyka i sam budynek szkoły – mówi mieszkanka. 

Pomysły to biorą się z kosmosu. Chciałem sprowokować młodzież do interakcji ze ścianą, trzeba się wczuć, popatrzeć, zrozumieć co artysta miał na myśli – mówi Jakub "Biko" Bitka, artysta.

Nie radzimy sobie z odczytaniem. Europa? Nie, nie, to wyraz „obserwuj”, a ten wąż to literka „s” – rozszyfrowują okoliczni mieszkańcy.

„Obserwuj, poszukuj, pytaj” – to taki mural poszukujący – wyjaśnia artysta. 

Jestem zadowolona, że pozyskaliśmy wielu przyjaciół, osób życzliwych, którzy wykonali ten mural całkowicie bezpłatnie.  I najważniejsze – nigdy nie mieliśmy pieniędzy, a zgłosił się do nas pan, firma, która oczyści nam budynek bezpłatnie –  mówi  Lucyna Cempel, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu.

Projekt został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy