Na Dolnym Śląsku działa aktywnie 68 muzeów, które dysponują około milionem eksponatów. Każde z nich realizuje rocznie po kilka lub kilkanaście wydarzeń, a w tym czasie zwiedza je około 2 miliony osób. Jest to ponad tysiąc różnego typu przedsięwzięć. To między innymi wystawy, ale także wydarzenia edukacyjne i naukowe.
– Zależy nam, żeby tym konkursem zwrócić uwagę społeczeństwa na aktywność muzeów. Chcemy pokazać, że muzea są atrakcyjne i że muzea realizują bardzo ciekawe, bardzo ważne dla regionu projekty. Chcemy po prostu, żeby zwiedzający coraz liczniej do muzeów zaglądali, a przy okazji chcemy uhonorować te najważniejsze przedsięwzięcia, te najciekawsze, po to, żeby również zmotywować środowisko muzealników do tego, by przygotowywali kolejne równie ciekawe, a nawet być może ciekawsze wydarzenia – mówił dr hab. Maciej Szymczyk, członek zarządu dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
W skład kapituły konkursu oceniającego wydarzenia muzealne Dolnego Śląska z 2022 wchodzili przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, dolnośląskich mediów i Uniwersytetu Wrocławskiego. Kapituła oceniała innowacyjność projektu, wykorzystanie eksponatów i potencjału danego muzeum, sposobu promocji wydarzenia oraz liczby odbiorców, a także jak to wydarzenie wpłynęło na funkcjonowanie muzeum. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia.
– Mimo trudności ciężkości zadania, które postawiono przed nami komisja obradowała przede wszystkim w sposób chyba jednogłośny, bo zawsze warto rozmawiać. My również przy każdym wydarzeniu rozmawialiśmy i okazuje się, że mimo takiej różnorodności osób zasiadających w tej kapitule jednogłośnie podjęliśmy decyzję – mówiła Izabela Kuriata, przewodnicząca kapituły konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2022 Województwa Dolnośląskiego.
Muzea oceniane były w trzech kategoriach: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe. Do finału konkursu dotarło 15 instytucji. Nagrody przyznane zostaną 9 muzeom. Przewidziano także wyróżnienia dla 6 pozostałych finalistów.
– Będziemy pokazywać te najlepsze przykłady, żeby je promować i jeszcze bardziej podkreślać wagę i znaczenie lokalnych muzeów. Zwłaszcza w tych małych miejscowościach, gdzie one są skupione wokół historii danego miasteczka, danej gminy, powiatu i bardzo mnie cieszy ta inicjatywa i jestem ciekawy kto wygra – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Prezentacje multimedialne, audioprzewodniki i aktywny udział widzów. Dziś muzeum to zupełnie inna instytucja niż kilkanaście lat temu, a pokazywanie muzealnych eksponatów to coraz częściej tylko fragment działalności instytucji.
– Te przysłowiowe kapcie, nudy na pudy czy ewentualnie ślizganie się po posadzkach muzealnych to już jest oczywiście przeszłość. Muzea w ostatnich kilkunastu latach bardzo mocno się zmieniły. Przeprowadzono w nich mnóstwo inwestycji, mnóstwo remontów, zatem te przedsięwzięcia, które teraz są realizowane są naprawdę inne. Są interaktywne, można się dużo z nich dowiedzieć, ale również bardzo często w tych przedsięwzięciach można uczestniczyć na przykład w różnego typu zajęciach edukacyjnych bardzo często już uczestnicy nie słuchają co się dzieje, ale sami wcielają się w rolę wykonawców sami tworzą wydarzenie – dr hab. Maciej Szymczyk, członek zarządu dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Ogłoszenie wyników w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2022 Województwa Dolnośląskiego odbędzie się 13 października w piątek podczas Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach swięta województwa. Udział wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na stronie www.okis.pl w zakładce zgłoszenie na kongres kultury.