Muzealniaki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu organizuje akcję #muzealniaki. Ma ona zachęcać przede wszystkich rodziny z małymi dziećmi do wizyt w muzeach i galeriach sztuki.

Opiekując się małymi dziećmi, rodzice rzadko kiedy mogą wyjść z nimi do muzeów lub innych miejsc kultury. Akcja „muzealniaki” chce zmienić ten stan rzeczy we Wrocławiu i innych regionach Polski.

 – Akcja #muzealniaki ma charakter kampanii społecznej. Próbujemy przekonać muzea, że dzieci to też wdzięczna widownia w galeriach sztuki i w muzeach  – mówi Maja Kwiecińska, koordynatorja akcji #muzelniaki.

Dzięki #muzealniakom w Muzeum Pana Tadeusza specjalnie dla rodzin z  dziećmi, odbywają się spotkania edukacyjne z cyklu „Brzdąc w Muzeum”.

Jest to cykl zajęć dla najmłodszych w Muzeum Pana Tadeusza, dla dzieci do lat dwóch i ich opiekunów – tłumaczy Maja Kwiecińska

W skład programu wchodzą także spotkania i zajęcia dla starszych dzieci i nie tylko.

 – W każdym wieku tutaj można coś dla siebie znaleźć. Od zajęć dla rodziców z dziećmi (0 -2 lat) do seniorów. Dla każdego będą jakieś spotkania: będą wykłady, warsztaty – zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla dorosłych – są pokazy filmowe i oprowadzania. Także istnieje cały wachlarz możliwości – mówi Monika Nowak, edukatorka muzealna w Muzeum Pana Tadeusza.

Inicjatorem akcji jest Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, ale cykl odbywa się także w innych placówkach, m. in. Muzeum Architektury i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Odchodzimy od tzw. edukacji "gadającej głowy", czyli kogoś kto wykłada na ekspozycji, używając trudnych słów. Organizujemy rzeczy inne niż na zajęciach plastycznych, staramy się robić więcej niż dzieci z rodzicami mogłyby robić w domu. Są to, m.in. warsztaty graficzne, malowanie na wodzie i zajęcia fotograficzne – opowiada Monika Nowak

Listy zapisórw na spotkania w marcu otworzą się 20-tego lutego. Formularze do wypełnienia dla chętnych są na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza. Warto zapisać się wcześniej, bo jak mówią organizatorzy, zajęcia z # muzealniakami cieszą się dużą popularnością.

Bardzo się cieszę, że jest co raz więcej inicjatyw skierowanych do rodziców z małymi dziećmi. My też chcemy wyjść z domu, uczestniczyć w życiu kulturalnym i móc zabierać nasze dzieci ze sobą – mówi Kamila Żurawska, mama i uczestniczka zajęć w muzeum.  

Jak podkreślają organizatorzy, muzea nie powinny być miejscami w których rodzice i ich dzieci są niemile widziani. Spotkania i zajęcia organizowane przez #muzealniaków będą nadal odbywały się w Muzeum Pana Tadeusza otwarte dla wszystkich chętnych.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy