Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze to podróż przez historię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Karkonoskie gromadzi eksponaty związane z rzemiosłem, etnografią, historią sztuki. Jest tutaj także największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego.

– Na ekspozycji stałej prezentujemy zbiory historyczne, archeologiczne. Prezentowane są również zbiory dokumentujące życie bogatych mieszczan, kupców, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju naszego miasta, ale również wśród bogatych zbiorów etnograficznych dokumentujących życie na wsi tutaj w regionie karkonoskim — mówi Julita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– Pokazujemy historię Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy od okresu średniowiecza. Pokazujemy, jak rozwijało się miasto, jak rozwijały się szlaki komunikacyjne. I mamy szereg bardzo, bardzo ciekawych zabytków. Między innymi „Skarb monet złotych” z Piechowic, bardzo ciekawy miecz przypisywany ostatniemu z książąt z Piastów świdnicko-jaworskich, księciu Bolkowi II Małemu — mówi Stanisław Wilk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– To jest część wystawy historycznej opisująca najciekawszy okres w Jeleniej Górze, ten przedwojenny, kiedy to po 1870 roku, po wygranej wojnie z Francją, państwo niemieckie miało sporo pieniędzy i zaowocowało to wielkim rozwojem na Śląsku. Na ekranach wyświetlane są te tematyczne rzeczy, czyli rozwój gospodarczy regionu — mówi Robert Rzeszowski, kustosz zbiorów historycznych w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

– Nasze motto to jest „Muzeum nie jest nudne”, dlatego też dokładamy wszelkich starań, żeby naszą ofertę warsztatowo-edukacyjną wzbogacić o różne zajęcia. I cieszymy się bardzo, bo bardzo dużo młodych ludzi nas odwiedza. Są to grupy zorganizowane, szkolne, ale również grupy, które tu przyjeżdżają na zieloną szkołę w okresie majowym. Nasza oferta edukacyjna jest dopasowana do podstawy programowej, ale również wzbogacamy ją poprzez konsultacje z nauczycielami, więc to, czego nauczyciele potrzebują, My jesteśmy w stanie dopasować, dlatego że mamy wykształconą kadrę fachowców, jak i historyków sztuki, archeologów, historyków. Tak że możemy z każdej dziedziny przekazać tę wiedzę — mówi Aneta Sikora, zastępczyni dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– Nasz region słynie z wielowiekowych tradycji szklarskich. Nasze muzeum prezentuje wystawę szkła artystycznego, historycznego. W kolekcji posiadamy zbiory liczące ponad 9 000 egzemplarzy. W poszczególnych gablotach są prezentowane szkła historyczne. Natomiast tutaj za mną znajdują się szkła artystów współczesnych XX i XXI wiek — mówi Edyta Zawodna, specjalista ds. obsługi ruchu turystycznego, przewodnik muzealny. 

– XIV wiek w rejonie karkonoskim to początek szklarstwa na Dolnym Śląsku. W ogóle najcenniejsze w naszych zbiorach to są bogate szkła barokowe, godne uwagi i polecenia zwiedzającym, bo tylko tutaj u nas w Muzeum Karkonoskim na ekspozycji stałej możemy podziwiać to, co działo się w wieku XVII i XVIII, kiedy powstawały już huty stałe z bogatym zdobnictwem — mówi Julita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy