Muzeum Miejskie znów otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zgodnie z rozporządzeniem, które w Dzienniku Ustaw został opublikowane 29 stycznia, 1 lutego otworzyły się muzea i galerie sztuki. Jedną z imponujących wrocławskich instytucji po długiej przerwie dostępnej dla zwiedzających jest Muzeum Miejskie Wrocławia.

Wystawy stałe zgodne z profilami naszych Muzeów, zatem mamy i militaria, i archeologię, wstawę historyczna „1000 lat Wrocławia”. Stary Ratusz sam w sobie funkcjonuje jako wyjątkowy eksponat i te wnętrza ratuszowe też można zwiedzać– mówi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia. 

W czasach poza pandemią około 80% osób odwiedzających Muzeum Miejskie Wrocławia to turyści. Mimo tego, że muzea są znów otwarte, o turystyce na razie nie może być mowy. Zapytaliśmy wrocławian, czy otwarcie muzeów i galerii sztuki to dobry pomysł i czy zamierzają odwiedzić te instytucje kultury. 

To nie jest zła decyzja, ale jeśli otwieramy muzea to też inne branże. 

Jestem z tego bardzo zadowolony, bo powoli się wszystko otwiera i to idzie w dobrym kierunku. Wybieram się do muzeum, bo pochodzę z takiego miasta, że jest ich tam mało. 

Ja mam 82 lata i w życiu nie byłam w muzeum, bo było mi szkoda pieniędzy. Może dla młodzieży to dobrze, bo tyle się nasiedzieli w domach. 

Już dawno powinny być otwarte według mnie. 

Muzeum Miejskie Wrocławia oferuje zwiedzającym wystawy stałe, ale także czasowe. 

Tutaj najmocniej zapraszam na wystawę szopek dolnośląskich. To wystawa, którą zorganizowaliśmy w pandemii, tuż przed Bożym Narodzeniem, zaklinając rzeczywistość, licząc na to, że kiedyś zostanie w końcu otwarta– mówi Ewa Pluta.

We wrocławskim Zamku Królewskim takich szopek znajduje się kilkadziesiąt. Są one świadectwem bardzo bogatej tradycji szopkarskiej na Dolnym Śląsku. 

To jest właśnie bardzo ciekawe – żadna z szopek nie ma autora z imienia i nazwiska, natomiast wiemy, że to są artyści dolnośląscy, snycerze, którzy działali w Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej – mówi Ewa Pluta. 

Wystawa szopek to krok w stronę najmłodszych. Jest ona skonstruowana w ten sposób, aby dzieci mogły dostrzec każdy szczegół tych skomplikowanych instalacji. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy