– O ile sam obraz jest w doskonałym stanie i kondycji to budynek bardzo nam się zestarzał. Cała ta infrastruktura liczy już kilkadziesiąt lat. To już był ostatni moment, żeby podjąć działania między innymi mające na celu wymianę dachu, zmianę całego systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wszystkich innych instalacji, stworzenia nowej aranżacji – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wszystko po to, aby mieszkańcy i turyści chcieli wracać do tego miejsca. W ramach tej modernizacji zmieniły się między innymi ścieżki narracji oraz poszerzyła się oferta edukacyjna. Dotychczas Muzeum Narodowe we Wrocławiu, do którego należy Panorama Racławicka, było jednostką prowadzoną między innymi przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jednak w krótkim czasie to się zmieni.
– To znaczy będzie już podlegało tylko i wyłącznie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która będzie jedyna instytucja prowadząca, to będzie nasz organizator. Oznacza to, że stajemy się w pełni instytucją państwową. Dzięki czemu zwiększą się szanse muzeum. Większa możliwość absorpcji środków w ramach tych projektów, do których wcześniej nie mogliśmy startować – dodaje Piotr Oszczanowski.
– Mimo tego, 1 stycznia 2022 roku przestajemy być współorganizatorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, to dalej pozostajemy w ścisłym związku. Te środki, które zostały uwolnione przeznaczymy na funkcjonowanie naszych pozostałych 16 jednostek kultury – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Warto wspomnieć, że koszt rewitalizacji Panoramy Racławickiej to prawie 30 mln zł. Część została dofinansowana ze środków unijnych.
– To taka dosyć spora część. Otóż na kwotę 29 mln 600 tys. całości wydatków, 18 mln 200 tys. to były środki, które zostały pozyskane ze środków europejskich. My jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspieramy wiele działań związanych z rozwojem kultury. Proszę pamiętać, że środki europejskie to nie tylko upowszechnianie kultury, ale również zabezpieczanie, czyli dbanie o to, aby tego typu obiekty, ale również mniejsze dwory, pałace, zameczki mogły liczyć na to, że będą odnowione i zabezpieczone – mówi Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
Akt przekształcenia Muzeum Narodowego we Wrocławiu podpisali Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Cezary Przybylski marszałek województwa dolnośląskiego.