Muzyka, kino i mural nagrodzone w Firleju

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ośrodek Działań Artystycznych ,,Firlej” - to właśnie tutaj zostały wybrane 3 projekty w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Sąsiedzkie 2021. Muzyka elektroniczna, kino plenerowe i mural, który ozdobi budynek Firleja, wszystko wybrane przez sąsiadów.

Zorganizowaliśmy otwarty konkurs na inicjatywy i następnie odbyło się głosowanie, kiedy wszyscy inicjatorzy, którzy wzięli udział w tym konkursie, oraz komisja ekspercka, po prostu głosowała, wybierała te projekty sąsiedzkie. Od tego się wszystko zaczęło, chcieliśmy zbadać potrzeby lokalne – mówi Joanna Grzelczyk, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej.   

Odpowiedzią okazały się muzyka elektroniczna, kino plenerowe i mural. 

Cykl warsztatów ze skreczowania z mistrzem Polski dj-ów, oprócz tego wykład i giełda muzyki elektronicznej, dodatkowo dj set Piotra Mulawki, czyli inicjatora całego tego projektu. Druga inicjatywa to ,,Dźwięki Natury Kolory Architektury”, czyli mural dla Firleja. Autorką jest znakomita artystka wizualna Gosia Kulig, autorka komiksów i książek artystycznych – dodaje Joanna Grzelczyk, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej. 

Mural będzie wykonany wraz z laureatem konkursu na koncepcję projektu. Jest to konkurs skierowany do młodzieży. Trzeci projekt to kino plenerowe autorstwa Heleny Mieszkowskiej, która specjalizuje się w tworzeniu takich wydarzeń. 

Ja zajmuję się organizowaniem pokazów filmowych we Wrocławiu o bardzo różnym rodzaju i tutaj w Firleju od dłuższego czasu planowaliśmy jakąś współpracę. Moim prywatnym marzeniem było pokazać filmy właśnie przed Firlejem, tutaj w otoczeniu ulicy, samochodów, przechodzących ludzi, właśnie w takiej prawdziwej przestrzeni miejskiej – mówi Helena Mieszkowska, autorka zwycięskiego projektu.    

Lokalizacja przy ruchliwej ulicy Grabiszyńskiej, do tego wąskie podwórko. To niełatwe warunki, ale zdaniem autorki mają swoje atuty. 

Mamy też dużo ludzi. którzy przechodzą, wracając ze sklepów i zostają z nami na pokazie. Nie planują pokazów, nie przychodzą na godzinę 21, nie wiedzą o pokazie, ale wracają do domu i już z nami zostają, siatki z leżą, a oni oglądają film – dodaje Helena Mieszkowska, autorka zwycięskiego projektu.    

Przed Firlejem jeszcze trzy projekcie.

Drugi film jaki zobaczymy, to jest ,,Matthias i Maxime”, wspaniały film, bardzo czuły o miłości i ogromnej przyjaźni mojego ukochanego reżysera, więc bardzo się cieszę, że sąsiedzi się zdecydowali na ten tytuł Xaviera Dolana. Trzeci film będzie trochę sportowy, ponieważ będzie o tancerzu ,,A potem tańczyliśmy” ,a sezon zamkniemy komedią ,,Palm Springs”. Myślę, że na koniec sezonu i mocny schyłek wakacji jest to świetna propozycja. Serdecznie zapraszam do Firleja niezależnie od pogody – podkreśla Helena Mieszkowska, autorka zwycięskiego projektu.   

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy