Mysłakowice: dolina pałaców i ogrodów- w jednym z nich znajduje się szkoła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mysłakowice to Dolina Pałaców i Ogrodów w jednym z nich w tak zwanej letniej rezydencji  króla Prus, mieści się szkoła, jednak nie spełnia ona warunków, jakie w XXI wieku powinny mieć zapewnione dzieci. W związku z tym samorząd wybudował nowy obiekt, do którego uczniowie przeniosą się już w lutym 2024 roku. Pałac został wystawiony na sprzedaż. 

Gmina Mysłakowice, leży w Kotlinie Jeleniogórskiej, w powiecie Karkonoskim. Jest to miejsce, które jeszcze w XIX wieku było nazywane Śląskim Elizjum. Dlaczego? Ponieważ mamy u nas Dolinę Pałaców i Ogrodów. Miejsce, w którym siedem pięknych budynków, pomników historii zostało wpisanych na listę prezydenta Rzeczpospolitej. Jednym z tych pomników jest właśnie Pałac Królewski, króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który tutaj w Mysłakowicach wybudował swoją letnią siedzibę i tutaj spędzał dużą część swojego panowania -mówi Michał Orman, wójt gminy Mysłakowice.

 Przy pałacu znajduje się 13-hektarowy park. 

Historia tego obiektu jest bardzo interesująca, bo zaczyna się w 1831 roku, kiedy pałac został zakupiony przez króla Wilhelma Pruskiego od ówczesnego właściciela generała Gneisenau. Budynek został przekształcony na rezydencję cesarską, królewską. No i właściwie od tamtego czasu zaczyna się taki rozkwit tego budynku. Została zrobiona, w stylu typowo neogotyckim, czyli widzimy takie blankowania przepiękną wieżę, z której rozpościera się panorama na całe Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Oczywiście później budynek przechodził z rąk do rąk, potem w spadku przejęła to Augusta von Harrach, po niej odkupił to Wilhelm IV również, król pruski. Potem oczywiście okres pierwszej, drugiej wojny światowej, od lat 50. budynek pełni funkcję szkoły — mówi  Grzegorz Truchanowicz, zastępca wójta gminy Mysłakowice.

Wartość pałacu oszacowano na 15 milionów złotych. 

Przez ponad 70 lat pałac pełnił rolę szkoły, no ale wiadomo, pałac nigdy nie będzie prawdziwą szkołą z prawdziwego zdarzenia. Zmieniły się czasy, zmieniły się uwarunkowania i od 30 lat samorząd gminy starał się wybudować nowy piękny obiekt, który będzie mógł służyć dzieciom teraz w XXI wieku, a przede wszystkim, żeby ten obiekt miał standardy XXI wieku. Dlatego też w 2020 roku rozpoczęliśmy budowę nowej szkoły, prace są już na ukończeniu i planujemy od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego już wyprowadzkę dzieci ze Starego Pałacu właśnie do budynku nowej szkoły -mówi Michał Orman, wójt gminy Mysłakowice.

Teraz dzieci będą uczyć się w nowoczesnych warunkach. Szkoła przeznaczona jest dla 500 uczniów. 

Dla mnie i dla moich uczniów to jest spełnienie marzeń. Czekaliśmy wiele, wiele lat. I dzisiaj już jesteśmy w zasadzie przed dniem, kiedy te nasze marzenia się ziszczą, więc jesteśmy dumni, szczęśliwi, czekamy na to, czekają rodzice. No a najbardziej oczywiście uczniowie i to mnie cieszy -mówi Izabela Kampczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach.

Cieszę się, ale też nie wiem, czy bym nie chciała zostać w tym pięknym pałacu, bo jest bardzo ładny. Ale jeszcze nie wiem, jak wygląda ta szkoła, więc może będzie lepiej. Moje koleżanki mówią, że fajnie, bo będzie bardzo duży plac zabaw, więc mi też się podoba, dlatego po prostu jestem szczęśliwa– mówi Helena Kampczyk, uczennica czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach.

Na pewno się cieszę, bo jak widziałam na zdjęciach, widziałam, że jest duża, fajna szkoła, duże sale, fajny plac zabaw. No i najważniejsze dla mnie sala gimnastyczna, bo lubię sport. No i jak widziałam właśnie na zdjęciach, to jest bardzo duża. I na pewno będzie się fajnie nam grało. A tutaj nie było tak bardzo dużo miejsca na sali- mówi Daria Wieloch, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy