Mimo że w dzisiejszym wysokotechnologicznym świecie prawie wszystko można załatwić zdalnie, to dla biznesu wciąż bardzo ważne są spotkania twarzą w twarz, szczególnie w transakcjach międzynarodowych, kiedy chociażby strona kanadyjska nie czuje się jeszcze pewnie z inwestowaniem w polskie firmy.
– Jeśli chodzi o współpracę gospodarczą między Polską i Kanadą, to mogę powiedzieć, że w 2023 właśnie mieliśmy rekordowy rok, jeżeli chodzi o eksport i handel między naszymi krajami. Jako PAIH i nasze biuro tutaj w Toronto również, w tamtym roku mieliśmy okazję pomóc 20 polskim firmom nawiązać kontakty i podpisać umowy eksportowe w Kanadzie. I w tym również znajdują się parę firm z Dolnego Śląska – mówi Romi Jaszczynski, kierownik kanadyjskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu nieprzerwania notuje wzrost handlu pomiędzy Polską a Kanadą. Tutaj przełomowa okazała się umowa o wolnym handlu CETA zawarta pomiędzy Unią Europejską a Kanadą w 2016 roku.
– Gdy patrzymy na trendy i statystyki, to Kanadyjczycy dużo więcej kupują z Polski niż Polacy importują czy kupują z Kanady. Więc to jest dla nas też korzystne w tej chwili partnerstwo bardzo – dodaje Romi Jaszczynski.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu nie jest jedyną organizacją pomagającą polskim przedsiębiorcom prowadzić działalność w Kanadzie
– Canadian Polish Business Association ma dla firm kompleksową ofertę. Chcemy wspierać polskie firmy inwestujące w Kanadzie. Polska już od wielu lat jest częścią Unii Europejskiej i pojawia się na różnych rynkach europejskich. Teraz nadszedł czas na dywersyfikację w Ameryce Północnej, w szczególności w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie, Rosji i innych krajach Europy Wschodniej. Otwieranie się na rynek amerykański jest bardzo sensowne, a my jesteśmy po to, by takie wysiłki wspierać – wyjaśnia Eric Szustak, prezes Canadian Polish Business Association Inc.
Canadian Polish Business Association pomaga znaleźć prawników księgowych czy pośredników nieruchomości, którzy mówią po polsku i angielsku.
– Ponad 1,2 mln Kanadyjczyków ma polskie korzenie. Naszym obowiązkiem jest łączenie tych ludzi. Jesteśmy jedną wielką rodziną i musimy współpracować – dodaje Eric Szustak.