Na co zwracać uwagę w letnie upały?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ciężko jest funkcjonować, kiedy z nieba leje się żar, ale taryfy ulgowej nie ma i życie toczy się dalej. W czasie letnich upałów ważne jest, aby wiedzieć jak o siebie zadbać.

Gorąca pogoda jest wymagająca dla wszystkich, ale szczególnie groźna dla osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Wysoka temperatura jest niekorzystna dla nas wszystkich, a szczególnie dla osób dotkniętych chorobami układu sercowo-naczyniowego. Większość z tych pacjentów stosuje leki obniżające ciśnienie krwi, regulujących pracę serca. Mówimy tu głównie o chorych z nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową, u osób po zawale mięśnia sercowego – mówi lekarz Piotr Gajewski z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

U takich osób tachykardia, czyli szybsza akcja serca wywołana wysoką temperaturą może okazać się groźna, a nawet zabójcza. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów jak ból i zawroty głowy czy osłabienie.

Oczywiście, nie ma co się wahać, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, jeżeli mamy taką możliwość. Jeżeli znajdujemy się w obcym miejscu, czy na ulicy, to należy jak najszybciej poinformować pogotowie – apeluje kardiolog Piotr Gajewski.

Żar lejący się z nieba ma wpływ oczywiście nie tylko na nasze organy wewnętrzne, ale także na nasze zewnętrze, czyli skórę.

To, co jest bardzo ważne, a co jest w okresie letnim podkreślane, to ochrona przeciwsłoneczna. Słońce, nie da się ukryć, wspaniale podnosi nastrój, ono powoduje, że tworzona jest witamina D w skórze, ale też przynosi bardzo wiele szkód. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie fotoprotekcji, która polega na stosowaniu kremów z filtrem, odzieży ochronnej, odpowiedniego nakrycia głowy, a także okularów protekcyjnych – tłumaczy dr Alina Jankowska-Konsur z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

A co jeśli chcemy się schłodzić? Unikać należy zdecydowanie słodzonych i gazowanych napojów. Wbrew pozorom, mocno schłodzona woda również nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Tak naprawdę to taka zimna-zimna woda nie jest najlepsza w takie upały. To jest podobnie jak z klimatyzacją. Różnica między zewnętrzną temperaturą a temperaturą z klimatyzacją nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. Nie zalecam również stosowania lodowatej wody, bo to nie jest korzystne ani dla układu sercowo-naczyniowego, ani na pewno dla górnych dróg oddechowych – wyjaśnia Piotr Gajewski, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Mniej znanym rozwiązaniem na pragnienie jest dosypywanie odrobiny zwykłej kuchennej soli do wody. Uzupełni to sód, który wypociliśmy w ciągu dnia.

Najlepiej dodać jedną łyżeczkę kuchennej soli na półtora litra wody – mówi Piotr Gajewski.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że ponad 30-stopniowe upały zostaną z nami na dłużej. Tym ważniejsze jest dbać o siebie w tym trudnym czasie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy