Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jaka jest przewaga auta używanego nad nowym z salonu? Czego najczęściej się boimy, decydując się na samochód z przebiegiem? Na ten temat porozmawialiśmy z ekspertami, którzy obalili motoryzacyjne mity.

– Powinniśmy się jeszcze trochę bać, zazwyczaj być czujnym. Ja bym tak to nazwał – być czujnym, bo kiedy kupujemy auto używane, to kupujemy jakąś historię, której tak do końca nie znamy, dlatego musi być taka instytucja – tego nie było do tej pory – która powie tak: to jest, ono tu jeździło, teraz jest u nas, my go dokładnie sprawdzamy. Punkt po punkcie, punkt po punkcie i dopiero wtedy możemy go oddać i powiedzieć proszę, możesz te auto kupić”. Ale jest jeszcze odpowiedzialność prawna. Tu się zaczynają dopiero bardzo poważne problemy, dlatego że nie wiadomo, czy to auto nie było kradzione, a nie było np. rozbite i złożone z trzech na przykład, bo to się często zdarza – mówi Włodzimierz Zientarski, ekspert motoryzacyjny.

Rynek aut używanych we Wrocławiu ma się bardzo dobrze. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląskiego chętnie wybierają samochody używane. 

– Samochody używane stanowią bardzo istotny element, bo do tej pory byliśmy biedni, nie stać nas było na nowe auta. Ale teraz przychodzi taki czas, że znowu zaczyna być nie stać nas na nowe auto – mówi Włodzimierz Zientarski, ekspert motoryzacyjny.

– Przede wszystkim czas oczekiwania. Wiadomo, jeżeli pójdziemy do dealera, trzeba się zapisać, poczekać na ten samochód. Samochody są niejednokrotnie w produkcji 6 miesięcy, 12 miesięcy. Dodatkowo te kwoty, które płacimy za auta nowe, są wysokie. Powiedzmy sobie szczerze, jest to wysoka kwota – mówi Michał Przybylski, dyrektor AAA Auto Wrocław.

Jest kilka aspektów, które dają samochodom używanym przewagę nad nowymi. A jakie rady daliby eksperci?

– Sprawdzić przede wszystkim bezpieczeństwo. Coś, czym możemy się poszczycić jest to, że sprawdzamy te auta przede wszystkim fizycznie, mechanicznie, ale pod względem prawnym to jest taka rada i to jest taki najważniejszy taki przekaz – sprawdzić, czy auto nie jest zajęte przez komornika, czy nie było manipulacji przy numerze VIN. Przede wszystkim bezpieczeństwo – mówi Michał Przybylski, dyrektor AAA Auto Wrocław.

– Nie znasz się, poproś kogoś o pomoc, ponieważ można naprawdę bardzo się oszukać, jeżeli się na tym nie znamy. A jak nie, to udać się do dużego dealera, który daje gwarancje czy legalności pochodzenia samochodu czy stanu tego samochodu – mówi Paweł Molasy, Country Business Manager AAA Auto Polska.

Poza kwestiami prawnymi i technicznymi, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt.

– Kochać po prostu i dać mu nowe życie. Ja wam powiem tak, trochę może przesadzę, ale to jest dla mnie trochę tak, jak miałem parę razy taką myśl, że jakbym brał psa ze schroniska, daję mu nowe życie – mówi Włodzimierz Zientarski, ekspert motoryzacyjny.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy