– Chcemy połączyć te dwa szpitale, z jednej strony wojewódzki, a z drugiej właśnie Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży. Chcemy, żeby ten ośrodek nie tylko świadczył usługi kompleksowe, ale również możliwość konsultacji z wieloma wybitnymi specjalistami, którzy pracują w szpitalu przy ulicy Koszarowej – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Zdaniem Janusza Jerzaka, dyrektora szpitala przy ul. Koszarowej, to przedsięwzięcie jest kolejnym krokiem do rozwoju i modernizacji szpitala.
– Powstanie w części pediatrycznej najnowocześniejszy i największy ośrodek leczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży, który powinien w znacznym stopniu rozwiązać problemy nie tylko w zakresie hospitalizacji, ale również dziennego leczenia, szeregu poradni, leczenia ambulatoryjnego tak, żeby maksymalnie ograniczyć pobyt dzieci w samym szpitalu – mówi Janusz Jerzak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.
Kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży będzie miejscem, gdzie pacjenci oraz ich rodzice będą mogli otrzymać kwalifikowaną pomoc, nie tylko psychologów lub psychoterapeutów, ale również pediatrów i kardiologów.
– Zlokalizowanie tego centrum w takim miejscu, jakim jest szpital wojewódzki przy ulicy Koszarowej to taka wartość dodana. To jest zespół multidyscyplinarny, który w razie potrzeby, ma możliwość przeprowadzenia konsultacji z wykorzystaniem innych specjalistów. Będzie doskonałym miejscem do realizacji takiej kompleksowej usługi, jakiej te dzieci będą potrzebowały – mówi Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.
– Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu jest ośrodkiem, który powstał kilkadziesiąt lat temu, jest mały i niedostosowany. Chcemy stworzyć jedno duże centrum na miarę wyzwań, z którymi musimy obecnie się borykać. Szpital przy ulicy Koszarowej, który będzie realizatorem tej inwestycji, stara się obecnie o zgody potrzebne do tworzenia tej inwestycji, przygotowywana jest również dokumentacja przetargowa, trwają także prace w sejmiku – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Nowy ośrodek będzie przeznaczony dla ponad 100 podopiecznych. 50-cioro dzieci będzie mogło przebywać tam na stałe, a 70-cioro w ciągu dnia. Przewidziano tam także szkołę średnią i pomieszczenia do terapii dzieci z rodzicami. Budowa nowego kompleksowego ośrodka to koszty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.