- – Matematyki zaczynamy się bać, dlatego że po prostu matematyki nie znamy, a boimy się tego, co jest nieznane. Współczesne życie po prostu pozwoliło nam zrezygnować z wykonywania podstawowych operacji matematycznych. Zaufaliśmy kasom fiskalnym, zaufaliśmy urządzeniom, które pokazują nam długość, szerokość, głębokość i my nawet, idąc do sklepu, bardzo często nie sprawdzamy, jaką resztę nam wydają, czy ktoś nas przypadkiem nie oszukuje – mówi dr Adam Marczak z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
- – Jestem typową humanistką i wszystko, co jest związane z matematyką do dzisiaj trochę przyprawia mnie o dreszcze. Jak mogę, to unikam. Nie wiem, czy to jest kwestia metod nauczania, czy to jest kwestia właśnie tego trochę może i demonizowania tego przedmiotu, ale przyjemnych wspomnień również nie mam.
- – Nie, nie boję się matmy. Jest fajny przedmiot, rozwija umysł i pomaga mi dzisiaj też w pracy.
- – Ja troszeczkę się bałam, muszę przyznać. Nie byłam najlepsza z matematyki, tak że to na pewno nie był mój ulubiony przedmiot.
- – Pamiętam, że matematyki się nie bałam, nie miałam problemu z matematyką, ale mamy nastolatków, jeszcze dwóch synów i troszkę już jest inaczej. Bardzo dużo się uczą, żeby w ogóle jakaś tam mierna i trójka wleciała. I wiem, że w klasie jest problem z tą matematyką. Bardzo dużo osób ma mierne albo jedynki, tak że znamy problem matematyki.
- – Lubię, ale to bardzo zależy akurat od nauczyciela, bo jeszcze w trzeciej klasie, jak byłem, to moja wychowawczyni, która prawie nie umiała nas uczyć tej matematyki. A teraz? – No teraz bardzo fajnego mamy pana – mówią wrocławianie.
Na Politechnice Wrocławskiej zbadany zostanie lęk przed matematyką po to, aby sprawdzić, jakie są jego przyczyny np. czy to sposób nauczania wpływa na obawy przed tym przedmiotem, czy np. sama matematyka jest na tyle trudna, że uczniowie i studenci się jej po prostu boją. Lęk przez matematyką badany będzie za pomocą ankiet.
– Będą to głównie studenci Politechniki Wrocławskiej, ale nie tylko pierwszego roku, bo jeśli będą się chcieli wypowiedzieć starsi studenci, to bardzo serdecznie zapraszamy. Wkrótce, w ciągu miesiąca, zostanie wysłane do nich takie zaproszenie. Nie będą to tylko studenci Politechniki Wrocławskiej, dlatego że będziemy badali wszystkich studentów całego Sojuszu Europejskiego UNITE, czyli 9 uniwersytetów z krajów europejskich – mówi dr inż. Elżbieta Zienkiewicz z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej
Pierwsza ankiety trafią do studentów już w marcu, żeby w połowie roku akademickiego sprawdzić, jak studenci podchodzą do nauki matematyki. Głownie chodzi o studentów pierwszego roku, bo tu różnice między poziomem wiedzy są największe.
- – Niestety przez lata tak się stało, że obcinane są ciągle podstawy programowe, coraz mniej wiedzy uczniowie chłoną i w zupełnie inny sposób niż za chwileczkę ma się to wydarzyć na wyższej uczelni –mówił dr Adam Marczak z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
Po raz drugi studenci zostaną przepytani o lęk przed matematyką pod koniec roku akademickiego. Efektem ankiet będzie powstanie specjalnej platformy edukacyjnej ułatwiającej naukę matematyki, z której bezpłatnie będą mogli korzystać zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy.