Na rowerze po powiecie wrocławskim. Warto spróbować

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Powiat Wrocławski wydał niezwykły przewodnik - „Powiat Wrocławski na dwóch kółkach”. Znajdą tam państwo trasy zarówno dla tych z państwa, którzy zaczynają przygodę z rowerem, jak i dla tych, którzy są zaawansowani i już jeżdżą od dawna. My jesteśmy w Krakowianach - to ostatnia miejscowość w powiecie wrocławskim. Dla takich widoków warto tu przyjechać, zmęczyć się i podziwiać.

Na skraju Zaprężyna znajduje się malowniczy, głęboko wcięty wąwóz lessowy Czarny Jar. Miejsce niezwykłe – urokliwe i tajemnicze. Korzenie rosnących tu drzew ledwo trzymają się skarpy. Sprawia to niesamowite wrażenie o każdej porze dnia i pory roku. Nie można ominąć tego miejsca. 

W Długołęce warto zajrzeć do kościoła św. Michała Archanioła. Historia świątyni sięga XIV w. To tu umawiamy się na spotkanie, oczywiście z rowerzystą. 

  • Jeżdżę, korzystam z roweru, bo mam problemy z sercem. I mój kolega profesor powiedział – jak się nie będziesz ruszał, to się kiedyś nie poruszysz w ogóle, więc się ruszam, jeżdżę, biegam, chodzę. Jest sporo tras rowerowych, w powiecie 22, ale aż z tylu nie korzystam. Bardziej jeżdżę po to, żeby pikawka dobrze chodziła – mówi Dariusz Jadynak, członek zarządu powiatu wrocławskiego. 

Nieco dalej – z okolicznych pofalowanych wzgórz rozciągają się sielankowe widoki. To okolice Łoziny.  

  • To jest teren taki jeszcze typowo rolniczy, nie ma zabudowań typu hale przemysłowe i jest on przyjazny człowiekowi i dla oka – mówi Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego. 

Wsiadamy na rower i jedziemy do Janowic. Tu ciekawym zabytkiem techniki jest stopień wodny, który powstał podczas drugiego etapu realizacji wielkiego programu kanalizacji Odry. Na początku XX w. zbudowano 10 takich obiektów, w tym stopień w Janowicach z kanałem żeglugowym Odry. 

  • Ta woda, która tu za nami jest, to nie jest główny bieg Odry, tylko kanał. Musimy pamiętać, że pierwotnie rzeka płynęła meandrami, odcinała te meandry, zostawiając starorzecza i miała dziki charakter. Dopiero regulacja z XIX i XX wieku sprawiła, że bieg rzeki wyprostowano, powstały śluzy do spiętrzenia wody, żeby mógł powstać szlak żeglugowy i wygląda to teraz zupełnie inaczej niż pierwotnie  – mówi Dariusz Wojciechowski, współautor przewodnika „Powiat Wrocławski  na dwóch kółkach”.

Ostatnia trasa nr 22 biegnie wokół całego powiatu wrocławskiego przez wszystkie siedziby gmin. Ma 200 km długości, ale z łatwością można ją podzielić na kilka krótszych odcinków. Jej spory odcinek prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z Żernik Wrocławskich do Długołęki. Jaką trasę wybrać i dokąd pojechać? – trzeba sprawdzić w przewodniku i zawsze go mieć pod ręką.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy