Na ziemi kłodzkiej odnaleziono 1000-letni miecz. Przedmiot będzie badany przez naukowców UWr-u

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do niezwykłego odkrycia doszło na ziemi kłodzkiej w okolicach Lewina Kłodzkiego. Został tam odnaleziony 1000-letni miecz. Zbadać ten niezwykły przedmiot będą mieli okazję archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Miecz został znaleziony przez zespół poszukiwaczy, którzy zgłosili to odkrycie do konserwatora zabytków. 

Zadzwonił do mnie konserwator z prośbą o wydobycie tego przedmiotu w trakcie prowadzonych przeze mnie badań w zupełnie innej części Śląska, bo akurat na Opolszczyźnie prowadziłem badania z grupą studentów. Pojechali ze mną wszyscy studenci, którzy pomogli mi w tym – mówi dr hab. Lech Marek, Instytut Archeologii, Uniwersytet Wrocławski.

Miecz zalegał w trudno dostępnym górzystym terenie, więc żeby go wydobyć, archeolodzy musieli użyć specjalnego sprzętu.

Dysponujemy takim profesjonalnym GPS-em, który się różni od turystycznego dosyć znacznie, zapewnia dokładność pomiaru co do centymetra i to jest dosyć istotne w mapowaniu takich znalezisk, nawet powierzchniowych – mówi dr hab. Lech Marek.

Po wydobyciu okazało się, że jest to miecz wczesnośredniowieczny. Łącznie do tej pory na terenie Polski odnaleziono 18 tego typu mieczy.

Jest to takie znalezisko pozbawione klasycznego kontekstu archeologicznego, czyli nie było towarzyszących przedmiotów, które by nam powiedziały coś więcej o okolicznościach tego odkrycia – mówi dr hab. Lech Marek, Instytut Archeologii, Uniwersytet Wrocławski.

Teraz kluczową rolę będą odgrywać badania, które pomogą naukowcom poznać historię tego przedmiotu oraz odkryć jego tajemnice.

Będziemy prawdopodobnie prześwietlać, będą zdjęcia rentgenowskie. Tomografem przemysłowym będziemy skanowali ten przedmiot w celu znalezienia ewentualnych inskrypcji, a te inskrypcje były często inkrustowane żelazem, stąd gołym okiem ich nie widaćmówi dr hab. Lech Marek, Instytut Archeologii, Uniwersytet Wrocławski.

Zabytek został wypożyczony archeologom z Uniwersytetu Wrocławskiego w celu przeprowadzenia badań na 3 lata. Potem bardzo możliwe, że trafi on do muzeum w Kłodzku, ale ostateczną decyzję podejmie konserwator zabytków.

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy