Nabór do Wrocławskiej Rady Kultury

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
NULL

Organizacje Wrocławskiego Kongresu Kultury z racji pandemii przeniesiona z marca na 4 grudnia. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa bo to właśnie na niej zostanie powołana do życia Wrocławska Rada Kultury. Czym będzie zajmować się ta instytucja? Wrocławska Rada Kultury będzie składała się z 15 osób. Uczestnicy Wrocławskiego Kongresu Kultury wybiorą ośmiu członków Rady, pięciu wskaże prezydent, a pozostałych dwóch – wrocławskie instytucje kultury. 

– W tej Wrocławskie radzie kultury, która będzie towarzyszyła przydentowi podczas podejmowania decyzji dotyczących wrocławskiego środowiska kulturalny, będą przedstawiciele właśnie tego środowiska – mówi Kuba Żary ze Strefy Kultury Wrocław. 

Pierwszy nabór odbył się jeszcze na początku tego roku – wówczas swoją kandydaturę zgłosiło 56 osób. Jedną z nich jest Pani Izabela Duchnowska ze Stowarzyszenia Nowe Nadodrze.

– Głos rady będzie głosem opiniującym, a nie decydującym to prezydent cały czas będzie podejmował decyzję, mam nadzieję że głos rady będzie głosem słyszalnym i że do rady trafią osoby o bardzo różnym doświadczeniu – znane w środowisku artystycznym o szerokim spektrum i o otwartych umysłach i także że to będą takie osoby, które będą potrafiły przekonać urząd czy też prezydenta do różnych rozwiązań – mówi Izabela Duchnowska, kandydatka do Wrocławskiej Rady Kultury. 

Z racji przesunicęcia organizacji Wrocławskiego Kongresu Kultury na grudzień zorganizowano nabór uzupełniający do Rady Kultury.

– Postanowiliśmy dać szansę wszystkim tym, którzy w czasie pandemii, która w dużej mierze wpłynęła na środowisko kultury, poczuli w sobie tą żyłkę aktywistyczną – postanowiliśmy dać im szansę zgłosić swoją kandydaturę do Wrocławskiej Rady Kultury – mówi Jakub Żary. 

Zgłaszać mogą się wszyscy pełnoletni działacze kultury czy osoby związane ze środowiskiem kulturalnym we Wrocławiu. Kandydaci nie muszą być mieszkańcami miasta, istotnym jest jednak, żeby we Wrocławiu znajdowało się ich główne centrum aktywnosci życiowej. 

– Wystarczy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie kongreskulturywrocław.pl i załączyć jedną środowiskową rekomendację od przedstawiciela środowiska kultury – dodaje Jakub Żary. 

Nabór uzupełniający rozpocznie się 17 sierpnia – na zgłoszenia organizatorzy czekają do 17 września.