Dni Fantastyki to impreza fantasy, science-fiction, która odbywa się u nas od 2004 roku. Jest to najstarsza i największa taka impreza na terenie Dolnego Śląska. Po przerwie w zeszłym roku, kiedy byliśmy tylko w Internecie, zapraszamy wszystkich z powrotem do nas, do Zamku. W tym roku będziemy mieli, tak jak zwykle, program w środku, gdzie będą prelekcje, gdzie będą wykłady, spotkania różnego typu, warsztaty i to jest jak zwykle program płatny. Będzie strefa open, która jest dostępna tutaj dla wszystkich, można po prostu przyjść i posiedzieć – mówi Anna Oktaba z Centrum Kultury „Zamek”.
Kolejne Dni Fantastyki to święto dla jej miłośników, ale także dobra okazja, aby ci, którzy fantastyką nigdy się nie interesowali, poznali ten kolorowy świat.
Wstęp jest dla każdego, nie wyróżniamy tutaj przebranych i nieprzebranych ludzi, natomiast warto też podkreślić, i to nie jest tylko moja opinia, ale też opinia osób przebywających na Dniach Fantastyki, że to jest świetna impreza na start, czyli jak ktoś chce się rozejrzeć po fantastyce, stawia w niej pierwsze kroki lub próbuje się jakoś rozwinąć, to jest to impreza, na której naprawdę można rozpoznać teren i zobaczyć, czy to jest to, co mnie interesuje. Jest tu bardzo dużo punktów programu, po pierwsze dostępnych za darmo, dookoła, więc można sobie pochodzić, pooglądać, a po drugie prelekcje w środku często skupione są na takich poradach, wskazówka od bardziej doświadczonych prelegentów, czyli od pisarzy, od twórców komiksów, od twórców gier – mówi Agnieszka Jamroszczak z Centrum Kultury „Zamek”.
Strefa biletowa będzie w tym roku działa troszeczkę inaczej. Normalnie były wejściówki na całą imprezę teraz będą obowiązywały bilety osobne na każde wydarzenie, co jest o tyle wygodne, że jeśli kogoś interesuje jakiś konkretny punkt programu, to może przyjść i kupić bilet na to jedno wydarzenie – mówi Anna Oktaba z Centrum Kultury „Zamek”.
Podczas Dni Fantastyki odbędzie się wiele prelekcji i wykładów, w których wezmą udział między innymi Konrad Okoński, który tworzy komiksy internetowe, Kaja Klimek, znawczyni popkultury, Jakub Demiańczyk, krytyk filmowy, ale to nie wszystko.
Jeśli chodzi o literaturę, to Łukasz Orbitowski, między innymi Krzysztof Haladyn Cezary Zbierzchowski, jeśli chodzi o komiks to mamy Kasię Babis, która wywołała spore zamieszanie filmami w Internecie, dotyczącymi fantastyki, mamy również Berenikę Kołomycką, znakomitą rysowniczkę, która tworzy serię komiksów dla dzieciaków – mówi Agnieszka Jamroszczak z Centrum Kultury „Zamek”.
Dni Fantastyki potrwają od 20 do 22 sierpnia.