W zasadzie jest to festiwal muzyki dawnej, aczkolwiek pojawiają się na nim muzyka współczesna grana na dawnych instrumentach. Zawsze starałem się przygotowywać edycję programowo. W tym sensie, żeby zawsze był jakiś temat. Temat związany z życiem, ponieważ stara muzyka była z życiem absolutnie związana, nie ze istniała gdzieś na estradzie, wykonywana przez jakichś wybitnych artystów, tylko funkcjonowała po prostu w życiu, w społeczeństwie. Tegoroczna edycja ma na warsztacie śpiew zespołowy – mówi Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum 2021.
Artyści przeprowadzą słuchaczy przez epoki, od średniowiecza począwszy, przechodząc przez renesans – złoty wiek śpiewu, kończąc w czasach romantycznych, kiedy śpiew poszedł w kierunku solowym.
Wystąpią zespoły z Francji, Diabolus in Musica, który przedstawi ten średniowieczny program, potem będą renesansowe wcielenia śpiewu zespołu wokalnego, będzie to zespół z Litwy Morgaine, który przedstawi ciekawy program. To będą takie polsko-litewskie związki – mówi Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum 2021.
Forum Musicum to niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać instrumentów, które od wieków nie są już wykorzystywane.
Jest taki fakt, że współczesne instrumenty, można powiedzieć, to zwieńczenie pewnej ewolucji. W związku z tym zestaw instrumentów się trochę ograniczył, są już określone ich rozmiary i one od XIX w. w tej postaci funkcjonują. Natomiast muzyka wcześniejsza miała zestaw instrumentów wręcz niepoliczalny. Były rozmaite wielkości, rozmiary, no i jest to ogromny zasób brzmień – mówi Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum 2021.
Na koncerty Międzynarodowego Festiwalu Forum Musicum zapraszamy od 13 do 22 sierpnia. Oczywiście wszystkie koncerty są we Wrocławiu w różnych miejscach, nie tylko w Forum Musicum, ale tez w kościele św. Macieja, w Ratuszu, a także w Auli Leopoldinum, bilety jeszcze są dostępne, więc serdecznie zapraszamy – mówi Agnieszka Frei z Narodowego Forum Muzyki.