Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego sekretarza NATO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nagroda Jana Nowak-Jeziorańskiego to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawana osobom i instytucjom, które miały znaczy udział w obaleniu komunizmu i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. W tym roku nagroda trafiła do Javier Solana.

Javier Solana to hiszpański polityk, który w latach 1995-1999 pełnił funkcję sekretarza generalnego NATO. To w okresie jego urzędowania Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. W 1999 roku został dystyngowany na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a te funkcję łączył z byciem sekretarzem generalnym Rady Unii Europejskiej. Polityk został wielokrotnie nagradzany i odznaczony. 22 czerwca 2024 roku we Wrocławiu wręczono mu Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Przede wszystkim ona pokazuje, jak ważne są wspólne projekty, takie jak Unia Europejska czy też NATO. I w ogóle staramy się w ramach tej nagrody dostrzegać, przypominać, akcentować te osoby, które mają istotny wkład w budowanie wspólnej Europy w bardzo wielu wymiarach. Dzisiaj Javier Solana, w bardzo trudnym czasie szef Paktu Północnoatlantyckiego, ale także jeden z tych europejskich architektów wejścia Polski do struktur paktu. Tak że bardzo ważny dla nas dzień, dla Polski również – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego wręczana jest osobom, które miały istotny wkład w obalenie komunizmu, a także wpływ na budowanie obecnych struktur społeczeństwa obywatelskiego w Europie, szczególnie Środkowej i Wschodniej. Nagroda wręczana jest od 2004 roku, a wśród wyróżnionych są znakomici politycy i polityczki, m. in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush, Hanna Suchocka i Zbigniew Brzeziński.

Przede wszystkim mam wspaniałego patrona Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jego myśl polityczna, niepodległościowa, ale także bardzo europejska, atlantycka, ciągle jest ważna. W związku z tym, co się dzieje w świecie, w związku z rosyjską agresją myślę, że jeszcze ważniejsza – podkreśla Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995-2005.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy