Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nowa wystawa na wrocławskim rynku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na wrocławskim rynku można oglądać wystawę poświęconą nagrodzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyznawana jest od roku 2004, a wśród laureatów są Hanna Suchocka, Tadeusz Mazowiecki czy Vaclav Havel. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz dwudziesty.

Nagroda została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Nagroda jest wręczana co roku 4 czerwca osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. Nagroda w wysokości 10 tysięcy euro w tym roku trafi w ręce byłego ambasadora Ukrainy w Polsce Andrieja Deszczycy.

 To jest nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskie, a nie imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.To jest nagroda, która powstała z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego razem z Rafałem Dutkiewiczem, Janem Andrzejem Dąbrowskim i Adolfem Juzwenko. To nagroda, do której był bardzo przywiązany i którą stworzył po to, aby uhonorować ludzi, którzy myślą o państwie jako dobru wspólnym-  mówił Laurynas Vaičiūnas prezes zarządu Kolegium Europy Wschodniej.

Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa za swoje najważniejsze miasto uważał Warszawę, ale poza stolicą ukochał Wrocław. Cały swój majątek oraz zbiory sztuki i mieszkanie przekazał na rzecz Ossolineum.

– Nowak-Jeziorański i Wrocław, to jest pewnego rodzaju całość. Jego cała spuścizna jest w Ossolineum. Jego archiwum, jego pamiątki, jego rękopisy. To jest w Zakładzie Narodowym Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie to on wybrał to miejsce, żeby te rzeczy zdeponować-  mówił dr Marek Mutor Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W muzeum Pana Tadeusz można oglądać wystawę Misja: Polska, której część jest poświęcona Jeziorańskiemu. W najbliższą niedzielę 4 czerwca na hasło „Kurier z Warszawy” będzie możną te wystawę oglądać bezpłatnie:

– Możemy też zobaczyć gabinet Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich, gdzie zobaczymy pamiątki po Janie Nowaku, gdzie zobaczymy kolekcję dzieł sztuki, bo Jan Nowak-Jeziorański był także kolekcjonerem polskiej sztuki i gdzie poznamy historię kuriera z Warszawy – mówiła Magdalena Musiał, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Pana Tadeusza.

Gala wręczenia nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbędzie się w niedzielę 4 czerwca o godzinie 19.00 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy