– Dla mnie jest to wyjątkowe wyróżnienie, jestem niesamowicie wzruszona. Nie wiedziałam, czy dam radę wygłosić to przemówienie, które pisałam do 4 nad ranem i tak właśnie płakałam, pisałam, wspominałam i właśnie te emocje w większości są już za mną, więc trochę się już wyciszyłam, ale nadal jest to wyjątkowa dla mnie chwila – mówi Renata Mauer-Różańska, Honorowa Obywatelka Wrocławia 2021.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, przywołując tegoroczną honorową obywatelkę Wrocławia, wspominał sportowe sukcesy, ale także działalność na rzecz miasta.
– Renata Mauer-Różańska to nie tylko życie sportowe, nie tylko życie olimpijki, to jest też zaangażowana działaczka społeczna. To, co Renata w swojej pasji zawodowej, społecznej i samorządowej robiła z największą pasją to poświęcanie się dla drugiego, młodszego obywatela naszego miasta – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Oprócz tytułu honorowej obywatelki Wrocławia dla dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej z Atlanty i Sydney, Nagrody Wrocławia trafiły do Anny Kraucz-Miękus, Tadeusza Pawłowskiego i Kingi Preis. Swoją nagrodę odebrała także Fundacja „Promyk Słońca” oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet.
– Od pięciu lat działaczki OSK organizują i biorą udział w protestach, podczas których domagają się niezależności sądów, przestrzegania rządów prawa oraz godności praw dla osób dyskryminowanych – dodaje Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
– To jest wyjątkowe wyróżnienie, które tylko potwierdza, że Wrocław jest pierwszy nie tylko w walce, ale i w docenianiu dobrej roboty. Ucieszyło mnie to bardzo, gdyż nadal ludzie nie wiedzą, że ten strajk zaczął się we Wrocławiu, nie wszyscy wiedzą, że hasło padło tutaj, a myślę, że to jest ogromna część naszej tożsamości. Dzięki temu nie jesteśmy organizacją scentralizowaną i to jest też źródłem naszego sukcesu – dopowiada Marta Lempart, Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Przed Starym Ratuszem tego dnia nie zabrakło także tych, którzy otwarcie sprzeciwili się przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet.
– Będziemy robić wszystko, aby tę nagrodę odebrać. Tak! Będziemy chcieli zmienić władzę Wrocławia i odbierzemy tę nagrodę – mówi Krzysztof Tuduj, poseł na Sejm RP, Konfederacja.
– Chcemy pokazać Panu prezydentowi, Jackowi Sutrykowi, że to jego ostatnia kadencja. Pokazać, że to my kiedyś dojdziemy do władzy i my to zmienimy, odbierzemy tę nagrodę – dodaje protestujący.
– Ważne jest to, co jest tu i teraz. Tak samo, jak to, co dzieje się na strajku kobiet – dopowiada Marta Lempart.
Złotą Odznakę Honorową Wrocławia – Wrocław z Wdzięcznością odebrała Wanda Ziembicka-Has, dziennikarka, aktorka, a także samorządowiec.
– Wrocław mnie nagrodził, więc trzeba to szanować, flagę Wrocławia tak samo, jak powinno szanować się każdą inną. Ręce mi trzęsły, rano makijażu sobie dobrego nie mogłam zrobić, bo nie wierzyłam, patrząc na listę laureatów nagrody „Wrocławia z wdzięcznością”. To ja jestem wdzięczna wszystkim ludziom, którzy od 45 lat pomagali mi i wspierali mnie – mówi laureatka Wanda Ziembicka-Has.
Takie wyróżnienie, jak sam przyznała, być może pomoże jej rozwijać swoją działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców, które dla wszystkich jest otwarte.
– Może mi to pomoże działać więcej, szerzej i dalej. Wrocław to jest bardzo współczesne miasto, przyjeżdża tu wielu ludzi zza granicy – dopowiada Wanda Ziembicka-Has.