Najciekawsi młodzi malarze nagrodzeni przez Krupa Art Foundation

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Utrzymywanie się ze sztuki, chociażby malarstwa, w dzisiejszych czasach udaje się tylko nielicznym. Aby promować sztukę i wspierać młodych artystów, fundacja Krupa Art rozdała nagrody KAF Young Art Prize wschodzącym malarzom i malarkom.

Krupa Art Foundation Young Art Prize 2024 to pierwsza edycja międzynarodowego konkursu malarskiego organizowanego przez fundację Krupa Art. Konkurs był adresowany do artystek i artystów w przydziale wiekowym od 18 do 35 lat. Pierwszy etap Open Call otwarty był od 14 grudnia 2023 do 31 marca 2024 roku. Zgłoszeń było aż 1597.

To trochę działa jak dzisiejszy Instagram. Ma się 1600 zdjęć, wszystkie są inne, te prace o czymś innym mówią i łatwo się wchodzi w te światy, które się jednak ciągle zmieniają, więc to się zupełnie nie nudzi. Z tych 1600 prac, które każdy z jury obejrzał, robiliśmy nasze typy. Cały czas zawężaliśmy listę osób, które chcemy, żeby były w finale. Jak było tych osób z 200, to zaczęliśmy o każdej z tych osób dyskutować – mówi dyrektorka Krupa Gallery i jedna z jurorek, Katarzyna Młyńczak-Sachs.

Po zawężeniu grona uczestników konkursu, jurorzy organizowali rozmowy z twórcami, aby lepiej poznać ich i ich portfolio.

Nie było to łatwe, bo tak, jak powiedzieliśmy, chcieliśmy uczciwie podejść do tematu. Ktoś nam zaufał w ten sposób, a to jest ogromne zaufanie ze strony artystów. Zwłaszcza, że mówimy o pierwszej edycji konkursu, więc podeszliśmy do tego naprawdę bardzo poważnie i wszystkie aplikacje były przejrzane. Był to ogrom pracy, zwłaszcza, że nie mówimy tylko o pracach zgłaszanych. Żeby tak naprawdę zorientować się w tym, co artysta tworzy, w jego myśli, konieczne było również obejrzenie jego portfolio, często sięganie do innych źródeł – dodaje jedna z jurorek konkursu, Sylwia Krupa.

Ostatecznie do finału konkursu zakwalifikowało się 12 osób. Ich prace zawisły w galerii przy rynku. Spośród tej dwunastki w trakcie trwania gali rozdano też nagrody główne. Przypadły one Katerynie Aliinyk, Filipowi Rybkowskiemu i Kristynie Melnyk. Oprócz pamiątkowego kamienia, zwycięzcy otrzymali po 12 tysięcy euro.

No na pewno bardzo miłe po prostu jest to uczucie i miło było się znaleźć w tej dwunastce spośród tak wielu zgłoszeń. Ja faktycznie, mimo że skończyłem uczelnię na Wydziale Malarstwa, w zasadzie od zawsze pracowałem w wielu mediach, też rzeźbą, fotografią, instalacją, dopasowując te środki i wyrazy do tego, co chcę powiedzieć. Dla mnie to jest też bardzo naturalne, że w tych pracach, które w ramach konkursu się mieszczą w swojej malarskości, elementy dodatkowe i inne media też się w nich pojawiają – wyjaśnia jeden z trzech nagrodzonych, Filip Rybkowski.

Przez najbliższe trzy tygodnie, do 7 lipca, wyróżnione prace obejrzeć będzie można w Krupa Art Foundation przy wrocławskim rynku.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy