Najlepsi młodzi matematycy w Europie rywalizowali w zawodach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
5 tysięcy uczniów szkół średnich z 11 krajów wzięło udział w niezwykłym wydarzeniu. Międzynarodowe Zawody Matematyczne. Wszystkie drużyny dostały o tej samej godzinie zadania i zaczęła się rywalizacja. Trzeba było wykazać się - jak to w matematyce bywa - logicznym myśleniem, umiejętnościami liczenia, ale nie tylko - także współpracą i zdolnościami fizycznymi. Trzeba było bardzo szybko biegać.

Każda drużyna każde rozwiązane zadanie musiała potwierdzić u ekspertów. Jeśli wynik był dobry – dostawała pieczątkę, czyli punkty i mogła rozwiązywać kolejne zadania.  Emocje i doping były ogromne. 

Takie zawody organizowane są od wielu lat. 

  • 66 drużyn, organizatorów w Polsce 5. Jeśli chodzi o liczbę drużyn to jesteśmy na drugim miejscu, najwięcej na Uniwersytecie Jagiellońskim – 80. Zadani będą takie jak w poprzednich latach – będą zadaniami nietypowymi. Trzeba będzie się wykazać nie tylko wiedzą, ale błyskotliwością i umiejętnością różnych skojarzeń – mówi prof. Edmund Cybis, prorektor ds. studenckich UE we Wrocławiu. 

Wiele drużyn przyjechało po raz pierwszy do Wrocławia na takie zawody. 

  • Lubimy matematykę. Będzie dobrze, wyśmienicie, trzeba podejść pozytywnie i spodziewać się jak najwyższych miejsc, a jak będzie zobaczymy. Ważne, żeby zobaczyć jak to będzie, a za rok będzie o wiele lepiej – mówią uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. 
  • Czego się spodziewacie? Kraksy…Próbujemy jak najlepiej, może pierwsza setka będzie. Ile drużyn jest? Jak patrzyliśmy to 700 – mówią uczniowie LO nr 17 we Wrocławiu. 
  • Nauczyciele tak nas przygotowali w szkole, że czujemy się gotowi na ten konkurs. Czyli będzie dobrze? Mamy taką nadzieję – mówią uczniowie LO nr 12 we Wrocławiu. 

Formułę zawodów wymyślili naukowcy we Słowacji 25 lat temu. Wszystkie drużyny w Europie dostają takie same zadania i rozwiązują je przez 120 minut.  

  • One są do końca trzymane w tajemnicy i mamy czystą sytuację, nie są zawodnicy przygotowywani, nie wiedzą co będzie.  To są zadania, które wymagają sprytu, wiedzy matematycznej, ale nie są szablonowe, z jakiegoś katalogu – mówi prof. Krzysztof Nowosielski, koordynator Międzynarodowych Zawodów Matematycznych „Naboj”. 

No i konieczne jest szybkie bieganie z odpowiedziami.  

  • Bardzo dynamiczne tempo, więc osoby bardzo szybko się poprawiają. Jak często można się poprawiać? Wiele razy, ale po trzeciej i czwartej musimy rozmawiać i tłumaczyć wyniki. Dopóty nie zacytują nam Mickiewicza to będzie dobrze – mówi Kacper Mazur, doktorant UE we Wrocławiu.

Zobacz również

Inauguracja nowego roku akademickiego 2023-2024 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków w Wrocławiu tym razem odbyła się 25 września, w murach auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to święto studentów i wykładowców, ale też szczególny moment dla tych wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy