Najnowsza książka prof. Jana Miodka już w księgarniach. To przewodnik po niełatwym języku polskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Profesor Jan Miodek - najbardziej znany i lubiany wrocławski językoznawca, który od lat uczy nas, jak poprawnie wypowiadać w języku polskim. Właśnie ukazała się najnowsza książka pana profesora, w której w 200 felietonach pan profesor z właściwą sobie lekkością i swadą opowiada o niełatwych meandrach języka polskiego.

Z profesorem Miodkiem spotykamy się na planie programu „Słownik polsko-polski”. To program, który od kilkunastu lat ukazuje się na antenie telewizji i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Podczas programu ze swoimi pytaniami zwracają się do profesora widzownie – z Polski i  zza granicy. Od ponad 7 lat współprowadzącą program jest Justyna Janus-Konarska.

To są lata z taką przygodą, impetem, energią. Mogę tylko innym życzyć takiego flow jakie wytwarza się na planie naszego programu. Jest niesamowicie, fantastycznie. Nasz profesor jest naszym guru językowym – mówi Justyna Janus-Konarska, współprowadząca program

A skoro jest specjalistą i to najlepszym z najlepszych to czasem strach przy takim fachowcu odezwać się w obawie czy czasem nie popełnimy jakiegoś błędu. 

Próbuję podciągnąć się w tej mojej wiedzy językowej wyżej. Czasami boję się, że popełnię błąd jakiś , ale to jest inspirujące, każdy może robić błędy, każdemu to się zdarza, dlatego nie bójmy się, a szanujmy ten nasz język polski –  mówi Justyna Janus-Konarska, współprowadząca program

Profesor Miodek znany jest ze swojego liberalnego podejścia do języka. 

Proszę pani, każdy Polak mówi perfect po polsku, każdy Hiszpan mówi perfect po hiszpańsku, każdy Francuz mówi perfect po francusku, są tylko różne talenty oratorskie.  Natomiast język się nieustannie zmienia i czy to jest Francja, Hiszpania czy Polska następuje nieuchronny konflikt pokoleń. Ludzie starsi mogą reagować nieprzychylnością do najnowszych słów polszczyzny – prof. Jan Miodek, językoznawca, erudyta, autor wielu książek. 

Właśnie tym konfliktom profesor poświęcił dużą część swojej najnowszej książki. 

Ze szczególnym uwzględnieniem słów prowieniencji angielskiej, które z wielką siłą  po 1989 roku  napłynęły, a pozostałe rozdziały to słowotwórstwo, odmiana wyrazów, interpunkcja, wymowa i nazwy własne miejscowości. Słowa obiegowe  młodego pokolenia brzmią strasznie dla starszych , i odwrotnie. Słowa, które w języku są osadzone, mają tradycje wielu wieków to dla młodych są zupełnie nieznane. Ja ten konflikt pokoleń wyraźnie widzę – mówi  prof. Jan Miodek, językoznawca, erudyta, autor wielu książek. 

Na tę książkę czeka wielu czytelników. Bo każda książka profesora cieszy się ogromną popularnością. 

Jest wydarzeniem, pan profesor zebrał to co tworzył dla różnych redakcji i to będzie kolejne kompendium  wiedzy, które się przyda, żeby poprawnie mówić w języku polskim –  mówi Justyna Janus-Konarska, współprowadząca program

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy