Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu powstanie na Tarczyński Arena

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na najwyższej kondygnacji parkingu Tarczyński Arena ma powstać jedna z największych we Wrocławiu instalacji fotowoltaicznych. Będzie to ponad 1200 paneli, które będą produkować tak zwaną zieloną energię. Montaż instalacji rozpocznie się tutaj we wrześniu, a całość ma być zakończona w grudniu tego roku.

Ta instalacja może nam dać nawet pół gigawatogodziny. To jest naprawdę bardzo duża ilość energii elektrycznej. Dzięki temu, już przy obecnych cenach prądu i prognozowanych na 2022 rok, to daje ponad 350 tys. zł oszczędności rocznie – mówi Marcin Janiszewski, Tarczyński Arena.

Na potrzeby tej inwestycji trzeba będzie położyć 17 km przewodów. Każda z tych paneli będzie o mocy 485 W. Taka instalacja z jednej strony zaspokoi zapotrzebowania stadionu, a z drugiej jest kluczową dla środowiska.

Dlatego że rocznie wyprodukowanie tak dużej ilości energii elektrycznej przez elektrownie tradycyjną, czyli węglową spowodowałoby emisję ponad 400 ton szkodliwych gazów. Tego nie będzie, bo uda nam się to wyprodukować tutaj za pomocą energii ze światła słonecznego – mówi Marcin Janiszewski, Tarczyński Arena.

Nie dość, że będzie ekologicznie to będzie taniej. Co w przypadku kiedy obserwujemy, jak nam rosną ceny gazu w domach, firmach, koszty pracy, inflacja dwucyfrowa, która nie wiadomo gdzie się zatrzyma – to trzeba oczywiście inwestować w źródła energii, które po prostu będą dla nas tańsze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł. Jak zaznacza prezydent miasta Jacek Sutryk – odnawialne źródła energii to droga, którą chce iść Wrocław. Dlatego że korzyści, które z tego wynikają w perspektywie lat są nieocenione.

Myślimy o tym, jak zredukować ten ślad węglowy, jak sprawić, żeby była niższa emisja CO2 i jak w efekcie być zdrowszym. Z tego powodu trzeba działać na wielu polach, na tym także. Zakładaliśmy, że ta inwestycja zwróci nam się do 2029 roku, ale właśnie z uwagi na to, że rosną ceny energii, wiemy, że to będzie zdecydowanie szybciej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy