Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w związku z rozbojem w placówce bankowej przy ulicy Kamiennej 115 we Wrocławiu, do którego doszło 22 września, zwracają się z prośbą do kierowców, którzy mają zamontowane w swoich pojazdach rejestratory wideo i w piątek rano przemieszczali się ulicą Borowską.
– Kierowcy, którzy w godzinach od 8.30 do 9.30 przemieszczali się ulicą Borowską od ulicy Kamiennej do ulicy Armii Krajowej, a także ulicą Jacka Kuronia – jeśli posiadają takie nagrania, prosimy je bezpośrednio dostarczyć do Komisariatu Policji Wrocław Krzyki przy ulicy Ślężnej, bądź też wysłać drogą elektroniczną na adres skrzynki mailowej: kontakt@wroclaw.wr.policja.gov.pl – mówi kom. Wojciech Jabłoński, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada taką informację bez względu na wiek, płeć, rasę czy narodowość. Warto podkreślić, że zawiadomienie o przestępstwie może również złożyć małoletni.
– Prawo różnicuje sytuację osoby, która posiada jakieś wiadomości na temat przestępstwa, ale jeszcze nie została wezwana w charakterze świadka, bo na przykład organy ścigania, prokurator albo sąd w postępowaniu jurysdykcyjnym nie posiadają danych tej osoby, nie wiedzą o jej istnieniu. W takim przypadku taka osoba ma tylko społeczny obowiązek do tego, żeby zgłosić się i przekazać informacje, które mogą być pomocne do wykrycia sprawcy albo do postępowania karnego. Natomiast w sytuacji, kiedy sąd albo prokurator wzywa konkretną osobę do tego, żeby się stawić, to wówczas już prawo na nią nakłada obowiązek stawiennictwa pod określonymi rygorami. W przypadku, gdy taka osoba stawi się, ale na przykład zataja prawdę i wyjdzie to na jaw w toku dalszego postępowania, to popełnia przestępstwo, może zostać skazana nawet na karę więzienia do lat ośmiu – mówi Dominik Hunek, adwokat.
Policja zaprzeczyła, że sprawca miał broń, ale ze względu na dobro śledztwa nie podaje szczegółów tego przestępstwa.