Narodowy Spis Powszechny. Nie daj się oszukać!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Narodowy Spis Powszechny trwa do 30 września, każdy z nas powinien się spisać, można to zrobić internetowo, telefonicznie albo w urzędzie. My porozmawialiśmy ze Strażą Miejską, która apeluje o rozsądek i rozwagę, ponieważ oszustów nie brakuje.

Z myślą o wrocławskich seniorach uruchomione zostały dwa spisy w miejscach dobrze znanych seniorom. Pierwsze jest we Wrocławskim Centrum Seniora przy Placu Dominikańskim 6, drugi jest w Przestrzeni Trzeciego Wieku, przy Placu Solidarności 1-3-5. Ci, którzy do tej pory nie spisali się przez samo spis, mogą skorzystać z tego spisu codziennie we wszystkich budynkach urzędu miejskiego. Dodatkowo są również terminy w soboty. Najbliższy termin to jest 21-22 sierpnia przy placu Nowy Targ, tam będzie taki piknik spisowy, na których wszystkich zapraszamy, tam będzie można się spisać. Od 15 sierpnia działają też mobilne autobusy, które będą jeździć i będą spisywać tych, którzy będą mieli taką potrzebę – mówi Joanna Feczan, Gminne Biuro Spisowe.

Spisać się trzeba do 30 września, aby zrobić to w dwóch podanych lokalizacjach, należy się zapisać, dzwoniąc pod numer 739 194 102.

Seniorzy, przede wszystkim powinni przygotować swój numer pesel, bo takie pytanie zostanie im zadane, oczywiście nazwisko rodowe matki również. Pytania są proste, przede wszystkim urzędnik gminy zapyta o adres zamieszkania, zapyta też o osoby, z którymi się mieszka – dodaje Joanna Feczan, Gminne Biuro Spisowe.  

Straż Miejska we Wrocławiu przestrzega jednak przed oszustami.

Przede wszystkim na dzień dzisiejszy rachmistrze nie chodzą po domach, to jest podstawa. Jeżeli przyjdzie jakakolwiek osoba podając się za rachmistrza, nie wpuszczamy takiej osoby. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości najlepiej zawsze być w kilka osób w mieszkaniu, bo w ten czas jest to bardziej bezpieczne. Kreatywność oszustów nie zna granic i inteligencja oszustów jest bardzo wysoka, co za tym idzie, ludzie nie zawsze dadzą sobie radę, szczególnie ludzie starsi, na których oszuści żerują na emocjach związanych właśnie ze spisem – mówi Paweł Grąbczewski, Straż Miejska we Wrocławiu.

Paweł Grąbczewski ze Straży Miejskiej we Wrocławiu, ostrzega przed konkretnymi pytaniami, które powinny pobudzić czujność seniorów.

Niepokój powinny budzić pytania dotyczące np. stanu materialnego, czyli czy pan/pani ma konto, nie powinny takie pytania być. Czy ma pan/pani kartę bankową i jaki jest jej numer? Tym Bardziej nie powinniśmy podawać lub czy ma pan/pani kartę ZUS, lub emeryta. Nie powinny być takie pytania zadawane – dodaje Paweł Grąbczewski, Straż Miejska we Wrocławiu.