Nauka może być sztuką. Wystawa na ul. Oławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W samym sercu miasta przy ul. Oławskiej stanęła wystawa plenerowa pod tytułem „Nie wszystko złoto, co się świeci”, zorganizowana w ramach konkursu „Maniak”. Organizatorami są studenci z koła naukowego „PhoBiA” Politechniki Wrocławskiej.

Sam konkurs jest organizowany po raz trzeci, natomiast sama wystawa ma dłuższą tradycję. Zaczęło się to w 2013 roku, gdy miała miejsce wystawa „Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA…!”, wtedy braliśmy udział w tej wystawie i spotkało to się z dużym odzewem wśród mieszkańców, więc stwierdziliśmy, że warto to kontynuować – opowiada Krzysztof Nadolski, Koło Naukowe PhoBiA Politechniki Wrocławskiej.

W tegorocznej edycji konkursu „Maniak” zostało zgłoszonych 96 prac od 34 osób. Są to prace osób z Politechniki Wrocławskiej, jak i również z innych uczelni z różnych zakątków Polski i świata.

Tylko 10 z 34 osób to są członkowie naszego koła, oprócz tego otrzymaliśmy prace między innymi z Lublina, Krakowa, z Poznania, Bydgoszczy a nawet z Dublina i Francji – dodaje Krzysztof Nadolski.

Na wystawie przy ul. Oławskiej przedstawione są zdjęcia wykonane różnymi technikami mikroskopowymi. Wśród nich znalazły się na przykład zdjęcia ciekłych kryształów, jak i owadów.

Autorami są młodzi naukowcy, przede wszystkim studenci i doktoranci, którzy mają okazję pokazać swoją pasję na ulicach Wrocławia. Do wykonania zdjęć wykorzystują różne techniki mikroskopowe między innymi mikroskopię polaryzacyjną, fluorescencyjną, konfokalną. Autorami zdjęć są naukowcy, ale możemy ich nazwać artystami, bo jak zobaczymy tę wystawę i obejrzymy zdjęcia często wydaję się, że patrzymy na dzieła sztuki, a nie na próbki laboratoryjne – mówi Dominika Benkowska-Biernacka, Koło Naukowe PhoBiA Politechniki Wrocławskiej.

Na wszystkich obrazach można znaleźć informacje na temat autora obrazu, co dany obraz przedstawia. Ponadto na obrazach znajduję się kod QR, który można zeskanować i tym sposobem przesłać swoja opinię na temat organizowanej przez nas wystawy – mówi Manuela Grelich-Mucha, Koło Naukowe PhoBiA Politechniki Wrocławskiej.

Nasz projekt przewiduję organizacje trzech wystaw fotografii naukowej i uzyskał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 42 tys. złotych. Jedna wystawa odbywa się aktualnie, jedna odbyła się rok temu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, kolejna – ostatnia planowana jest na jesień tego roku – mówi Nina Tarnowicz-Staniak, Koło Naukowe PhoBiA Politechniki Wrocławskiej.

Jak podkreślają organizatorzy, przez tę wystawę chcą między innymi pokazać wrocławianom i turystom, że nauka może być ciekawa, a także przyjemna dla oka. Zdjęcia można zobaczyć do 31 maja na ul.Oławskiej lub na stronie phobia.pwr.edu.pl.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy