Programy Echo24

Nauka. Tego nie przeoczysz

“Nauka. Tego nie przeoczysz” to cykl Telewizji Echo24 i Politechniki Wrocławskiej o naukowcach i naukowczyniach. Opowiadają o badaniach, które zaczynają się na politechnice, ale potem zmieniają świat.
 

Najnowsze odcinki

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 9 – dr Magdalena Łabowska

Jedna tabletka w wybranym kolorze, kształcie i smaku zamiast garści pigułek – to nie jest nierealna wizja przyszłości, ale możliwość, która ma szansę stać się powszechna. Rozwiązania, nad którymi pracuje doktor Magdalena Łabowska, mogą zrewolucjonizować całą medycynę, ale przede wszystkim farmację. Badaczka chce bowiem wykorzystać hydrożelowe nośniki leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej, a więc sprawić, że w zawartości jednej hydrożelowej tabletki znajdzie się kilka lekarstw, a ich działanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne i kontrolowane.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 8 – prof. Soboń

W kolejnym odcinku naszego programu przedstawiamy państwu prof. Grzegorza Sobonia, który wraz z zespołem naukowców buduje lasery femtosekundowe. To jedyny zespół na świecie, który zajmuje się takimi laserami. Do tej pory powstały trzy, wszystkie zespołu z Politechniki Wrocławskiej. Lasery femtosekundowe pomagają w diagnostyce i obrazowaniu siatkówki oka.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 7 – dr Agnieszka Kazimierska

Mózg to najważniejszy i najbardziej złożony organ w ciele człowieka. Odpowiada za szereg kluczowych dla przeżycia człowieka funkcji, między innymi prawidłowe bicie serca, trawienie posiłków, ale również rozumienie i wypowiadanie słów, emocje, proces uczenia się i poruszania. Każde uderzenie w głowę niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mózgu, ale najgroźniejsze są sytuacje, w których dochodzi do urazów wewnątrzczaszkowych.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc.6 – prof. Marta Kopaczyńska

Białaczka szpikowa to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Prof. Marta Kopaczyńska wraz z zespołem opracowuje unikatowy sposób testowania odporności komórek rakowych pacjenta na podany przez lekarzy lek. To znacznie przyspieszy diagnostykę i zwiększy szanse pacjenta na przeżycie.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 5 – dr hab. Katarzyna Matczyszyn

Światło czerwone to światło o największej długości fal. Jego odpowiednie wykorzystanie w fototerapii, czyli leczeniu przy użyciu światła, może dać pacjentowi bardzo wiele korzyści. Terapia czerwonym światłem pomaga szczególnie w leczeniu stanów zapalnych, ran i udarów, a dzięki temu, że światło dociera do warstw skóry właściwej, wpływa na znajdującą się tam tkankę.

Nauka tego nie przeoczysz – dr Jerzy Łątka

Dr Jerzy Łątka buduje z …papieru, kartonu, bo uważa – tak samo jak piosenkarka Martyna Jakubowicz – że w domach z betonu nie ma wolnej miłości.
Doktorant Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu w Delft, doktor inżynier architekt. Organizator Letniej Szkoły Architektury. Architektura fascynuje go od zawsze. Buduje nie tylko domy. Buduje lepszy świat. Bo to wszystko może robić właśnie architekt.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 3 – dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander

Coraz więcej osób cierpi na zespół suchego oka – pojawia się on również u wielu pacjentów po chirurgii zaćmy. Dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander w swoich badaniach skupia się nad tym, jakie są zależności między prawidłowym filmem łzowym a zespołem suchego oka.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc.2 – dr inż. Wanda Górniak

Dr inż. Wanda Górniak od dziecka interesowała się końmi. Jeździła konno, brała udział w zawodach, z czasem postanowiła zbadać jak podłoże wpływa na ruch konia. Podczas badań okazało się, że metodę można wykorzystać także badając chód ludzi.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 1 – prof. Marcin Poręba

Badacz, naukowiec i …świetny kucharz – dr hab. inż Marcin Poręba, prof. uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej pracuje na Wydziale Chemicznym. Rozwija nowatorskie technologie w dziedzinie chemii biologicznej, enzymolog. Prolek to innowacyjny projekt badawczy. Przedstawiamy pierwszego bohatera naszego nowego cyklu – Nauka. Tego nie przeoczysz.