Tym razem w ramach warsztatów uczestnicy badali składy wybranych warzyw i owoców, zapachy oraz tworzyli perfumy. W zajęciach uczestniczyła 18-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach.
–Siedzimy przy dużym stole i pani nam wszystko tłumaczy i pokazuje. Mamy różne pojemniczki, próbki – mówi Amelia uczestniczka zajęć, SP im. Jana Pawła II w Psarach.
–Na początku robiliśmy takie doświadczenia z kubkami, takimi kropelkami i powstały tam substancje chemiczne, bardzo ładnie to wyglądało. Potem do tego mieliśmy jeszcze takie soki i patrzyliśmy, gdzie jest więcej witaminy C – mówi Alan, uczestnik zajęć, SP im. Jana Pawła II w Psarach.
–Mi się bardzo podobało, jest to super doświadczenie brać w czymś takim udział. Jest to satysfakcjonujące i ciekawe bardzo – mówi Amelia.
Takie zajęcia są realizowane przez Polski Ośrodek Rozwoju Technologii Łukasiewicz—PORT od dwóch lat, a ich celem jest popularyzowanie nauki.
–Obecnie realizujemy projekt „Wejście do Świata Nauki Łukasiewicz—PORT”. Jest to projekt finansowany z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jeśli chodzi o zajęcia, które przeprowadzamy u nas, prowadzimy zajęcia już od dzieci, które mają 5 lat, czyli zaczynamy od przedszkolaków. Mamy uczestników ze szkół podstawowych, jak i szkół średnich. Oczywiście tematyka naszych zajęć jest przygotowana do danej grupy wiekowej. Tak jak dla maluszków możemy mieszać kolory, robić wulkany. Dla starszych dzieci możemy się uczyć o zapachach, o perfumach tak jak dzisiaj. A jeszcze dla starszych, możemy samodzielnie tworzyć pigmenty – mówi Patrycja Pikoń-Kwiatkowska, „Ogrody Doświadczeń” Łukasiewicz—PORT.
–Dla mnie to jest takie ciekawe doświadczenie, bo ja jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z takimi rzeczami. Więc jest to dla mnie bardzo interesujące przeżycie. Wkręciłam się chyba najbardziej, kiedy było takie mieszanie magnetyczne i to mnie bardzo zaciekawiło. Uważam, że to jest bardzo fajny pomysł, szczególnie dla takich osób w naszym wieku, które jeszcze w sumie nie znają za dużo takich rzeczy. Więc jest bardzo fajnie – mówi Karina, uczestniczka zajęć, SP im. Jana Pawła II w Psarach.
–Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest jednostką naukowo-badawczą, ale w ramach prowadzenia działalności bardzo dużą uwagę przywiązujemy do edukacji najmłodszych, dlatego że przecież za kilka, kilkanaście lat te osoby mogą i taką mamy nadzieję, że staną się też po prostu kadrą naukowo-badawczą. Więc liczymy na to, że dzięki takim zajęciom uczniowie, dzisiejsi uczniowie, poczują w sobie tę misję bycia naukowcem, odkrywania różnych rodzajów zjawisk zachodzących w świecie i że w niedalekiej przyszłości będą mogli podjąć taką pracę w tym zawodzie – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki, Łukasiewicz—PORT.
–Nasze programy też dostosowane są do podstawy programowej, więc mogą być też uzupełnieniem trochę tego, co dzieje się w szkole, a w szkole nie zawsze jest czas na takie praktyczne zajęcia. My staramy się to zapewnić uczniom. Teraz też staramy się przygotować program szkoleń dla nauczycieli, dla rodziców, żeby aktywnie spędzać czas z dziećmi. Na przykład chcemy szkolić o grywalizacji, o active learning, więc idziemy teraz w tym kierunku również – mówi Patrycja Pikoń-Kwiatkowska.
Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie ogrodydoswiadczen.pl.