Nauka w muzeum z odzysku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
PSZOK to doskonałe miejsce na składowanie odpadów, ale także bardzo dobre miejsce do nauki. Oferta edukacyjna przygotowana przez Ekosystem skierowana jest do wszystkich wrocławskich szkół.

– PSZOK to jest super miejsce na spotkania z dzieciakami, ale też z dorosłymi, bo my zapraszamy zarówno na takie warsztaty grupy zorganizowane dziecięce, szkolne, przedszkolne, jak i grupy pasjonatów. Mieliśmy tak zwane „mamuśki” i „tatuśków” na PSZOK-u, więc takie grupy zorganizowane, jak do nas przyjdą, to również warsztaty prowadzimy. To jest fajne miejsce dlatego, że jak się gdzieś przyjedzie i zobaczy na własne oczy, jak dane miejsce wygląda, to trochę odczarowuje się ten mit, że PSZOK jest szary, smutny i się nie nadaje do takich spotkań. Mamy fajną ścieżkę dydaktyczną, mamy bardzo ładną zieleń i mamy muzeum PSZOK – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław.

W muzeum znajduje się wiele obiektów, których najmłodsi wrocławianie nie mieli okazji zobaczyć. Wszystkie przedmioty zostały odzyskane z odpadów przywiezionych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

– Mamy syfon, pierwszy telefon komórkowy, telefon do samochodu, który kiedyś był z taką długą antenką, jak krótkofalówki. Do tego jeszcze mamy pralki, odkurzacze. Dzieciaki, szczególnie z młodszych klas podstawówki, przedszkola, którym pokazujemy stare modele odkurzacza twierdzą, że to jakieś rakiety. To jest fajne, bo to jest trochę inne spojrzenie, na to, co dla nas jest oczywiste. Dzieci się zachwycają, dziwią, że laptop kiedyś ważył kilka kilo i nie był ultracienki. Dziwią się, że były maszyny do pisania różnego rodzaju, elektryczne i tradycyjne – dodaje Dorota Witkowska.

Warsztaty skierowane są do dzieci, ale także do dorosłych, na przykład nauczycieli, którzy wraz z Ekosystemem dowiadują się, jak uczyć o segregacji odpadów.

– Wystarczy do nas napisać na adres ekosystem@ekosystem.wroc.pl. Umówimy się na takie warsztaty. Możemy je zrobić w tygodniu, możemy je zrobić w weekend. Musimy odpowiednio wcześniej wiedzieć. Warsztaty to też możliwość poznania, co możemy, jako mieszkańcy, zyskać dzięki segregacji śmieci. Możemy się dowiedzieć, jakie mamy prawa, bo zapominamy, że mamy też prawa żądać pewnych zachowań od swojego zarządcy nieruchomości, że mamy prawo skorzystać z SZOP-a, PSZOK-a. Nadal wielu mieszkańców nie wie o tych dodatkowych możliwościach pozbycia się odpadów. Poza tym jak ktoś zobaczy PSZOK-a i zobaczy na własne oczy, jak to wygląda, to uwierzy, że PSZOK to jest bardzo łatwy sposób pozbycia się odpadów – wyjaśnia Dorota Witkowska.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy