Naukowcy z PWR przygotowują projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z dwiema polskimi firmami przygotowują rozwiązanie dla Europejskiej Agenci Kosmicznej. Projekt polega na stworzeniu urządzenia, które będzie chłodzić aparaturę w satelitach kosmicznych i ważyć zdecydowanie mniej niż obecnie stosowane rozwiązania.

Naszym zadaniem jest zbudowanie nowego typu wymienników, które potem mają być stosowane m.in. w satelitach. Mamy określoną pewną specyfikację techniczną, co musi być, od jakiej wartości ciepła muszą być odbierane w takim urządzeniu czy w satelitach. Natomiast mamy zaprojektować urządzenie, które będzie bardzo skutecznie odbierać to ciepło, a jednocześnie charakteryzować się małą masą i – co za tym idzie – także bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi – mówi dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. PWR, kierownik Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii PWR.

Zespół naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr, we współpracy z polskimi firmami, projektuje prototyp tego urządzenia. W procesie chłodzenia zastosowano pulsacyjne rurki ciepła, które są bardzo wydajne, jeśli chodzi o przepływ. Mają ponad 150 razy lepszą przewodność niż czysta miedź. Rurki wygięte w kształt litery U można wykonać z dowolnego materiały. W środku znajduje się ciecz, zachodzą tam też tzn. zjawiska kapilarne – oznacza to, że powstające w środku bąbelki pary wymuszają przepływ od części cieplej do zimnej.

Projekt zaczął się dosłownie dwa miesiące temu. Jesteśmy w trakcie projektowania pierwszego prototypu, dzięki któremu będziemy w stanie zmierzyć mikrowibracje, do których dochodzi w trakcie pracy wymiennika. Te mikrowibracje są kluczowym elementem, jeśli chodzi o pozycjonowanie satelity oraz ze względu na badania, które w tych satelitach są prowadzone – mówi dr inż. Andrzej I. Nowak, Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii PWR.

To bardzo ważne, bo jeśli rurki powodują mikrowibracje, to mogą wpływać na zdjęcia robione przez satelity. Projekt finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną potrwa dwa lata.

Zobacz również

Prawie 127 milionów z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na 92 projekty związane m.in. z integracją społeczną. W Dolnośląskim Centrum Druku 3D z udziałem wicemarszałka województwa Wojciecha Bochnaka oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Pracy uroczyście wręczono certyfikaty na dofinansowanie.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy