–Projekt jest prestiżowy, ważny, realizowany w ramach programu Horyzont 2020. Jest to taki duży program badań naukowych Unii Europejskiej. Program trwał trzy lata, kończy się właśnie w tym roku. W tej chwili mamy zebranie tego konsorcjum badawczego. Sześć krajów, uniwersytety z Włoch, z Holandii, Niemiec, Austrii. Razem pracowaliśmy nad problematyką obywatelstwa energetycznego i wspólnot energetycznych – mówi prof. UEW Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Transformacja energetyczna jest ważnym przedmiotem działań zarówno gospodarczych, jak i naukowych Unii Europejskiej. W tej chwili ta transformacja toczy się na dwa sposoby, na poziomie prawa i regulacji państwa oraz na poziomie obywatelskim.
–Uwzględnienie obywateli w transformacji i pokazanie, że energia jest pewnym ważnym dobrem dla obywateli jest celem tych badań. To, co nam się udało pokazać, to to, że jeżeli się przyjrzymy się tej energetyce obywatelskiej jako ważnemu tematowi, to się okazuje, że dla obywateli energia jest ważna nie tylko jako towar, tak jak dla konsumenta na rynku, ale jest też ważna jako zasób naturalny, sposób jej produkowania, również sprawiedliwa dystrybucja tej energii – mówi prof. UEW Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
W kontekście współczesnych wyzwań świata, energia staje się bardzo ważnym i cennym dobrem. Wynikiem projektu będą rekomendacje dla polityki, samorządów w kontekście transformacji energetycznej z uwzględnieniem obywateli.
–Obserwowaliśmy wydarzenia związane z kryzysem energetycznym, który został zapoczątkowany w połowie 2021 roku. Obserwujemy konsekwencje wojny na Ukrainie. To wszystko pokazuje, jak wrażliwy jest system energetyczny, że potrzebujemy systemu energetycznego, który jest bardziej zdecentralizowany, a jeśli bardziej zdecentralizowany, to znaczy musi być bardziej obywatelski i obywateli trzeba w to zaangażować – mówi prof. UEW Piotr Szymański, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Jednym z rozwiązań w kontekście transformacji energetycznej, według badaczy, może być tworzenie wspólnot energetycznych.
–Warto zwrócić uwagę na przykład na fakt, że 19 milionów osób w Polsce korzysta z ciepła systemowego, 16 milionów obywateli naszego kraju mieszka w budynkach wielorodzinnych i to może w pierwszej kolejności powinniśmy się skoncentrować na wsparciu tego typu wspólnot z budynków wielorodzinnych. Większość z tych budynków jest zarządzanych przez współdzielenie energetyczne, które są gotowymi strukturami, profesjonalnymi. Tak że tutaj wprowadzenie wspólnoty energetycznej wydaje się najłatwiejsze i najszybsze – mówi prof. UEW Piotr Szymański, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
–Na tym dzisiejszym spotkaniu chcemy te rekomendacje przekazać władzom Wrocławia i władzom regionalnym, tutaj Dolnego Śląska, które mogłyby wyniki tych badań wykorzystać po prostu do tworzenia swoich strategii sposobu współpracy z mieszkańcami – mówi prof. UEW Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.