Międzynarodowy sukces wrocławskich kardiologów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niewydolność serca to schorzenie, które dotyka pacjentów w różnym wieku. Może stopniowo prowadzić do uszkodzenia mięśnia, ale też może zdarzyć się nagły incydent prowadzący nawet do śmierci. Przez ostatnie lata lekarze mieli dokładne wytyczne jak postępować z takimi chorymi. Teraz te wytyczne się zmieniają, a jedynym polskim ekspertem, współautorką tego dokumentu jest profesor Ewa Jankowska z USK we Wrocławiu.

W ostatnich czterech latach, od ostatnich zaleceń, ukazało się bardzo wiele kluczowych badań dotyczących niewydolności serca, które mają przełożenie na obecne zalecenia. Mamy 4 grupy leków, które poprawiają rokowania pacjentów, żyją dłużej, rzadziej mają hospitalizacje i lepszy komfort życia. Dzięki naszym badaniom, opublikowanym w zeszłym roku, zostały sformułowane nowe zalecenie dotyczące suplementacji żelaza.  Bezwzględnie zaleca się wszystkim chorym z niewydolnością serca oznaczania podstawowych parametrów, które pozwalają rozpoznać niedobór żelaza. Teraz możemy skutecznie chorych leczyć. Teraz wystarczy choremu, który ma chorobę serca, lecząc mu chorobę hematologiczną, podać żelazo i poprawiamy mu znacząco stan zdrowia. To rewolucyjna koncepcja. Kilkanaście złotych kosztuje nas zidentyfikowanie poważnego problemu – mówi prof. Ewa Jankowska, Centrum Chorób Serca w USK we Wrocławiu. 

Mamy po raz pierwszy dowody na to, że te interwencje, które my tutaj coraz śmielej  w USK wykonujemy, czyli naprawianie chorych zastawek – mitralnej i aortalnej – bez otwierania klatki piersiowej, to jest przełom w ostatnich latach w kardiologii mają pełne wskazania u chorych z niewydolnością serca – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu, Centrum Chorób Serca w USK we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy